Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Унгария затварят театри, стадиони и библиотеки заради енергийната криза

29 ноември 2022, 09:38 часа • 3144 прочитания

Растящите сметки за енергия принудиха Унгария да затвори през зимата библиотеки, театри, плувни басейни и дори новите си футболни стадиони, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Модерните терени - символи на 12-годишното управление на десния националист премиерът Виктор Орбан - са сред дългия списък от сгради, които вече не могат да се справят с нарастващите цени на енергията.

Въпреки че е един от най-богатите градове в страната, Секешфехервар е един от многото, които затварят своите музеи, библиотеки и театри. Новият му градски стадион с капацитет 14 000 души също свали капацитета си този месец, за да спести разходи, заяви кметът Андраш Цер-Палкович.

"Обществените пространства са това, което прави един град. Никой не беше щастлив от мерките, но прие, че те са необходими", заяви пред АФП Цер-Палкович, член на управляващата партия "Фидес" на Орбан.

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Следващите мачове от унгарската лига са в края на януари, така че не се е налагало да се отменят футболни срещи заради затварянето на стадиона. Местният ФК "Фехервар", който обикновено тренира на стадиона през зимата, може да използва други терени в града.

"Професионалната работа на ФК "Фехервар" не е особено засегната от драстичното решение за пестене на енергия", заявиха от клуба.

Цер-Палкович коментира, че планът е стадионът, построен едва през 2018 г., да отвори отново в средата на януари, като добави, че е поискал от лигата да пренасочи вечерните мачове през новата година, за да се спестят разходи за отопление на терена и прожектори.

"Не трябва да очакваме чудеса, можем да си помогнем сами със собствени мерки", каза той.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Театърът "Ворошмарти" в града пък ще затвори след представянето на коледната и новогодишната си програма и ще отвори отново през март, когато ще започне пролетният сезон, заяви неговият ръководител Янош Сикора. "Няма да седим отчаяни и да си мислим: "О, Боже, какво ще се случи", заяви Сикора, като добави, че докато театърът е затворен, актьорите ще намерят други места за репетиции.

Енергийната криза - ефект от войната в Украйна - оказва натиск върху националистическия премиер Орбан, който през последното десетилетие превърна ниските сметки за комунални услуги в своя основна политика. Инфлацията в Унгария достигна 21,6% през октомври, което е най-високото ниво от 1996 г. насам и третото най-високо в ЕС, по данни на Евростат. Въведеният от правителството ценови таван на основните хранителни продукти и горивата, целящи да спрат покачването на цените, доведоха до недостиг в някои магазини и бензиностанции. На фона на очертаващата се рецесия - БВП се сви с 0,4% през третото тримесечие - бяха спрени средства от ЕС на обща стойност над 14 млрд. евро поради опасения, свързани с корупция и върховенството на закона.

ОЩЕ: Орбан с изненадващо изявление: Украйна трябва да е суверенна, за да няма руска заплаха за Европа 

"Повишаването на сметките за енергия и още повече инфлацията засягат всички - въпросът е кого унгарците ще обвинят за тези икономически трудности", каза Андреа Вираг, директор по стратегията на базирания в Будапеща мозъчен тръст Republikon.

Правителствена кампания с билбордове обвинява ЕС, като казва: "Санкциите на Брюксел ни съсипват", а правителственото проучване в "национално допитване", изпратено до домакинствата, поставя водещи въпроси, които също критикуват санкциите.

"Ясно е, че тактиката на унгарското правителство и на Орбан е да хвърлят цялата вина върху Брюксел", казва Вираг пред АФП. "Има някои изследвания, които показват, че огромна част от хората вярват на разказа на Фидес".

Предстои да се види колко бизнеси ще бъдат принудени да затворят окончателно през следващите месеци. Докато индустриалният град Секешфехервар е сравнително богат, други общини, особено в по-бедните източни региони, са заплашени от фалит, ако не получат държавна подкрепа, според кмета Цер-Палкович.

Геза Дели, пенсионер, разхождащ се по главната улица на Секешфехервар, заяви пред АФП, че е съгласен със стратегията на кметството за намаляване на услугите, които се считат за несъществени. "Очевидно е, че има някои основни обществени услуги, които се нуждаят от подкрепа - най-вече образованието и здравеопазването. По-важно е лекарят да може да се погрижи за мен, отколкото да мога да отида на футболен мач", каза 72-годишният мъж.

ОЩЕ: Орбан се появи с шал на Велика Унгария с части от Румъния и Украйна: Колко успокоително за съседите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес