Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Турция са знаели за преврата преди да започне

19 юли 2016, 13:20 часа • 3965 прочитания

Турското национално разузнаване (МИТ) е знаело за подготвящия се в Турция държавен преврат и няколко часа преди него е предупредило армията. Това пише в материал, публикуван в турското списание "Нокта".

Разузнаването е получило информация за подготвяния преврат в петък в 16.00 часа местно и българско време. В 16.30 часа заместник-директорът на МИТ Хакан Фидан е предал тази информация на заместник-командира на Въоръжените сили на Турция Яшар Гюлер. След това в 18.30 часа началникът на Генералния щаб на Турция генерал Хулуси Акар е заповядал да се затвори въздушното пространство за всякакви полети и да се въведе забрана за въздушни военни операции, предвижване на войски и бронетехника, пише БГНЕС.

Според изданието първоначално се е планирало, че държавният преврат трябва да започне в събота в 3.00 часа - при преврата от 1960 г. той е извършен почти безкръвно и без всякаква съпротива именно между 3.00 и 5.00 часа през нощта, въпреки че и тогава има малко неразбирателство между действията на военните в Истанбул и Анкара; заради погрешно дешифрирано съобщение в Истанбул той започва с час по-рано – бел.ред. Междувременно след като плановете на превратаджиите са били разкрити, действията са започнали в петък в 21.00 часа.

В нощта на 15 срещу 16 юли група метежници се опита да извърши военен преврат. Анкара и Истанбул се превърнаха в арена на противопоставяне между противниците и привържениците на Реджеп Ердоган. Турските власти обявиха, че превратът е потушен. По последни данни са загинали 208 души, включително 60 полицаи, трима военнослужещи и 145 мирни граждани. 7500 души са арестувани по обвинение, че са участвали в опита за преврат. Арестите продължават.

Турските власти твърдят, че вдъхновители на преврата са привържениците на опозиционното на президента Реджеп Ердоган движение „Хизмет“, което е свързано с Фетхуллах Гюлен. Анкара го обвини за дестабилизиране на ситуацията в страната през лятото на 2013 г., както и в други опити за подкопаване на доверието към властта. През декември 2014 г. съдът в Истанбул издаде заповед за ареста на Гюлен по подозрение, че стои зад създаването на терористична организация, която иска да свали от власт управляващата Партия на справедливостта и развитието. Самият Гюлен, който в момента живее в САЩ, отхвърли обвиненията на Ердоган за свое участие в опита за преврат.

Турция поиска от САЩ да й предаде Гюлен и дори заплаши с преразглеждане на приятелските си отношения с Вашингтон, ако това не се случи. Държавният секретар Джон Кери заяви, че Турция трябва да представи доказателства, с които да подкрепи исканията си за неговото екстрадиране

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес