Здравната криза лиши Париж и района около него от 15,5 милиарда евро приходи през миналата година поради "историческия спад в пристигането на чуждестранни туристи", съобщават местни медии.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
До кризата регионът Париж и столицата бяха свикнали на рекордна посещаемост, но Градът на Сена прие около 33,1 милиона туристи по-малко през 2020 г. в сравнение с предходната година, предаде БГНЕС.
Миналата година Париж претърпя, както всички дестинации, безпрецедентен срив в сектора поради широко разпространени ограничения за пътуване, се казва в доклад, публикуван в понеделник.
Поради което само 17,5 милиона туристи, от които 12,6 милиона французи, бяха посрещнати миналата година в Париж и Ил дьо Франс, което е „безпрецедентно влошаване на туристическата дейност“.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Те са генерирали 6,4 милиарда евро приходи от туризъм. Спадът „е по-изразен за международни клиенти с -78% “ спрямо „-56% за френски клиенти“, или с 15,7 милиона по-малко туристи от Франция в сравнение с 2019 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
„След обещаващия старт на годината, въпреки началото на здравната криза в Азия и продължаването на социалните движения във Франция, туристическата дейност спря в средата на март, с началото на първото затваряне”, според регионалния комитет по туризма.
След това се наблюдава „известно възстановяване“ в края на тези ограничения, от 11 май до второто затваряне в края на октомври.
За туризма в Ил дьо Франс и Париж се е възползвал от празничния сезон, особено между юли и октомври, с дейности, ръководени предимно от жители на Ил дьо Франс, французи и клиенти от Германия, Обединеното кралство, Холандия, Белгия и Италия.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Хотелската индустрия е силно засегната, „понесе цялата тежест отсъствието на бизнес и международни клиенти“, а редица съоръжения бяха затворени от средата на март до края на май и след това от края на октомври. Това доведе до 68% спад в хотелските нощувки през 2020 г. Хотелите в столицата са пострадали особено от липсата на международна клиентела, като „70% от оборота им се генерира от нея.