Държавите от Европейския съюз са свили потреблението си на газ през ноември с 25% въпреки че температурите спаднаха. Това е поредното доказателство, че блокът успява да намали зависимостта си от руските енергоизточници, откакто тя нападна Украйна на 24 февруари. Това съобщава Блумбърг.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Европейските държави се опитват да намалят зависимостта си от руския газ и петрол, като намират алтернативни източници на доставка или извършват промени за ограничаване на търсенето. Те бяха подпомогнати от необичайно топлата есен, въпреки че през последните две седмици температурите се понижиха по-близо до нормалните стойности.
В Германия и Италия, двете най-големи страни потребители на газ в ЕС, търсенето е намаляло съответно с 23 и 21%. Във Франция и Испания то е намаляло с повече от една пета, а в Нидерландия - с малко повече от една трета.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Европа също така наложи нови мащабни санкции върху износа на петрол от Русия, за да ограничи използването и на този енергиен източник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Забраната на ЕС за внос на руски петрол по море влезе в сила в понеделник. Междувременно лидерите на Г-7 се споразумяха да определят т.нар. ценови таван, който има за цел да не прекъсва снабдяването на руския петрол за страни като Индия и Китай, за да се избегне създаването на широко разпространен недостиг, но само ако суровината се продава на цена под 60 долара за барел, за да се намалят приходите на Москва.
ОЩЕ: Ще се самоубие ли Запада с тавана за цената на руския петрол или Путин ще бъде натикан в ъгъла?
Ръководители на предприятия и анализатори обаче предупредиха, че без по-нататъшно намаляване на търсенето и по-голям внос на втечнен природен газ недостигът на газ в Европа може да продължи с години.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
По-високите цени на природния газ са в тежест на домакинствата и предприятията, но те позволиха на Европа да привлече рекордни количества втечнен природен газ поради премията, която плаща в сравнение с други купувачи.
ОЩЕ: Руски оценки: Всеки втори мол в страната е застрашен от фалит
Данните сочат, че през ноември Европа и Обединеното кралство са внесли 11,14 млн. тона втечнен природен газ, което е рекорден месечен обем, и предстои да получат 12,2 млн. тона през декември.