Европейските експерти по газа с усмивка следят за предвижването на руския тръбополагащ кораб „Академик Черский”, който на 10 февруари излезе от далекоизточното руско пристанище Находка в съпровод на боен кораб и пълен танкер с гориво.
Още: Зеленски поиска западни контингенти в Украйна. Главните акценти от речта му в Рамщайн
Още: Втори ден огромен резерв с горива за руската военна авиация гори с всичка сила (ВИДЕО)
Като посочваше в дестинациите си произволни пристанища, той прекоси Индийския океан, заобиколи Африка и се насочи към Балтийско море. За кораба се знае, че е единственият руски съд, способен да дострои оставащите 160 км от тръбопровода „Северен поток-2”.
В неделя, след като навлезе в широкия 240 км Ла Манш и пред него вече се намираше тесният проток Па дьо Кале, корабът съобщи, че се връща обратно в Далечния Изток.
Още: Руските лъжи за касапницата в Запорожие след руски ракети и бомби са различни
Още: В Белгия предлагат забрана на социалната мрежа "X"
Дали морето му се стори тясно да обърне посоката или нещо друго му попречи, но в понеделник „Академик Черский”, според сайтовете за корабоводене marinetraffic.com и vesselfinder.com, продължи курса на изток към френското пристанище Кале, а вечерта се оказа на ширината на Ротердам. Газпром вече не може да отрича, че корабът отива в Балтийско море за завършване на „Северен поток-2”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Натискът на Тръмп за Гренландия даде основание на Кремъл да оправдае окупацията в Украйна
Още: Зеленски на срещата Рамщайн: Правя всичко, за да завършим войната с достойнство тази година (ВИДЕА)
Не е известно защо Газпром непрекъснато променяше курса на тръбополагащия кораб: дали е за заблуда на противниците на „Северен поток-2” или е пропагандна акция за подгряване на интереса към балтийския газопровод от Русия към Германия.
Възможно е Москва по разбираеми само от нея причини да проверява дали Вашингтон не е готов в „мъглата” на пандемията от коронавируса да се откаже от борбата с нейните инвестиции.
Руският парламентарист Павел Завални коментира пред „Интерфакс”: „Дори чисто икономическото блокиране на възможността за дострояване за Америка сега не е много актуално, те имат толкова проблеми за преодоляване. Ще се занимават ли с това малко трънче, не зная има ли в това дори политически смисъл, не само икономически?”
Още: Лиз Тръс заплаши със съд британския премиер
Още: Масовото използване на ИИ във войната още през 2025 г.: Ще е по-опасно от ядреното оръжие
Превод: Ганчо Каменарски