Най-големият завод в света, който извлича въглероден диоксид директно от въздуха и го депонира под земята, трябва да започне да работи в сряда, съобщи компанията, която стои зад зараждащата се зелена технология, цитирана от Reuters.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Швейцарската стартираща компания Climeworks AG, която е специализирана в улавянето на въглероден диоксид директно от въздуха, си партнира с исландската фирма за съхранение на въглерод Carbfix, за да разработи инсталация, която изсмуква до 4000 тона CO2 годишно.
Това е еквивалентът на годишните емисии от около 790 автомобила. Миналата година глобалните емисии на CO2 възлизат на 31,5 милиарда тона, според Международната агенция по енергетика.
Директното улавяне на въздуха е една от малкото технологии за извличане на въглероден диоксид от атмосферата и се разглежда от учените като жизненоважна за ограничаване на глобалното затопляне, обвиняванo за причиняване на повече горещи вълни, горски пожари, наводнения и повишаване на морското равнище.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Заводът Orca, препратка към исландската дума за енергия, се състои от осем големи контейнера, подобни на тези, използвани в корабоплаването, които използват високотехнологични филтри и вентилатори за извличане на въглероден диоксид.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
След това изолираният въглероден диоксид се смесва с вода и се изпомпва дълбоко под земята, където бавно се превръща в скала. И двете технологии се захранват от възобновяема енергия, получена от близка геотермална електроцентрала.
Директното улавяне на въздуха все още е нова и скъпа технология, но разработчиците се надяват да намалят цените чрез увеличаване на мащаба, тъй като все повече компании и потребители се стремят да намалят въглеродния си отпечатък.
В момента има 15 инсталации за директно улавяне на въглероден диоксид, работещи по целия свят, улавящи повече от 9 000 тона годишно, според IEA.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Американската петролна фирма Occidental в момента разработва най-голямото съоръжение за директно улавяне на този газ, за да извлича 1 милион тона въглероден диоксид годишно от открито в близост до някои от своите петролни находища в Тексас.
Climeworks, която наскоро подписа 10-годишно споразумение за закупуване на отстраняване на въглероден двуокис с голяма застрахователна компания Swiss Re , която също предлага абонаментна услуга, която позволява на потребителите да плащат за отстраняване на въглеродния диоксид чрез месечни плащания.