Германия да въведе сиеста през лятото по подобие на южноевропейските държави, призовават здравни експерти във Федералната република. "Трябва да вземем пример от практиките в южните страни, когато е горещо. Ранното ставане, продуктивната работа сутрин и сиестата на обяд е концепция, която трябва да въведем през летните месеци", заяви председателят на Съюза на лекарите от общественото здравеопазване Йоханес Нийсен в интервю за RND. Според Нийсен хората няма как да са толкова продуктивни при големи горещини, затова е логично да работят от рано сутринта и да почиват на обяд и в ранния следобед.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Здравният министър: "Не е лоша идея"
Федералният здравен министър Карл Лаутербах подкрепи идеята. "Сиеста по време на жегите със сигурност не е лоша идея", написа той в Туитър. Но Лаутербах подчерта, че за това трябва да се разберат работодатели и служители помежду си.
От Съюза на германските синдикати (DGB) също се изказаха положително, но с известни уточнения. "Защитата на служителите от горещините е отговорност на работодателите. И тя трябва да бъде съобразена със съответното работно място", обясни пред "Райнише Пост" Аня Пийл от DGB. "Възможността работното време да се премести в по-хладните часове на деня е един възможен инструмент", смята още Пийл. Ефективната защита от слънцето в офисите също е ключова. "Щорите например да остават затворени през нощта, а вентилацията да работи", изрежда представителката на синдикатите. Премахването на източниците на топлина като принтери и копирни машини от работните помещения, облекченият дрескод и осигуряването на напитки също помагат. Пийл казва, че гарантираната защита на служителите предполага по-гъвкави решения. Но не всички работодатели се съобразяват. Затова е необходим по-голям контрол, допълва тя.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Някои работодатели подкрепят, други са скептични
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
От BDA, обединението на германските работодателски организации, са отворени към идеята. Реформата на закона за работното време би могла "да се даде възможност на служителите да работят по-гъвкаво", обясняват от организации в отговор на въпрос на RND. "Това би могло да включва и по-дълги обедни почивки, ако е възможно от гледна точка на работния процес и служителите и работодателите са съгласни". В същото време от BDA подчертават, че работодателите и в момента са задължени да защитават служителите си при високи температури.
Точно по тази причина Асоциацията на семейните предприятия отхвърли предложението. "Когато температурите са високи, работодателите са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд", заяви председателката на асоациацията Мари-Кристин Остерман пред "Райнише пост". "Не виждам необходимост от всеобхватна, евентуално и заложена в закона, сиеста през лятото", допълва тя.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Източник: Дойче веле