Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В ЕС се използват големи количества опасни пестициди

26 април 2023, 05:53 часа • 3017 прочитания

Агенцията на ЕС за околната среда призова държавите-членки да намалят употребата на пестициди, тъй като продажбите им остават стабилни, въпреки че замърсяват околната среда, свързани са с хронични заболявания и причиняват загуба на биоразнообразие, предаде АФП.

"От 2011 г. до 2020 г. продажбите на пестициди в ЕС-27 остават относително стабилни на ниво от около 350 000 тона годишно", заяви Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) в нов доклад, позовавайки се на данни от Евростат.

Пестицидите се използват широко в сектора на селското стопанство, но също така и в горското стопанство, покрай пътища и железопътни линии, както и в градски райони като обществени паркове, детски площадки или градини.

През 2020 г. един или повече пестициди са открити над праговете, пораждащи безпокойство в 22% от всички пунктове за мониторинг в реки и езера в Европа, заяви ЕАОС.

Инсектицидът имидаклоприд и хербицидът метолахлор показват най-голям абсолютен брой превишения в цяла Европа, предимно в Северна Италия и Североизточна Испания.

В подпочвените води най-много превишения е причинил хербицидът атразин, въпреки че е забранен от 2007 г. насам.

В доклада се посочва, че излагането на хората на химически пестициди, предимно чрез храната, но също и чрез въздуха в регионите с интензивно земеделие, е свързано с развитието на сърдечни, респираторни и неврологични заболявания, както и на рак.

"Тревожно е, че всички наблюдавани пестициди ... са открити в по-високи концентрации при децата, отколкото при възрастните", заяви ЕАОС.

В проучване, проведено в Испания, Латвия, Унгария, Чешката република и Нидерландия между 2014 и 2021 г., в телата на 84% от участниците в проучването са открити поне два пестицида.

Замърсяването с пестициди води и до загуба на биоразнообразие на целия континент, като причинява значително намаляване на популациите на насекомите и застрашава критичната им роля в производството на храни.

Германско проучване, цитирано в доклада, установява 76-процентно намаляване на летящите насекоми в защитените зони за период от 27 години.

Като една от причините за този спад са посочени пестицидите. В 11 държави - членки на ЕС, продажбите на пестициди са намалели между 2011 и 2020 г., като най-голям е спадът в Чешката република, Португалия и Дания.

В Латвия и Австрия се наблюдават най-силни темпове на нарастване на продажбите, докато най-рязкото увеличение на обемите е регистрирано в Германия и Франция.

Последните две държави, заедно с Испания и Италия - четирите най-големи земеделски производители в ЕС - отчитат най-големи обеми на продадените количества пестициди за повечето групи активни вещества.

Съвременните системи за производство на храни разчитат на големи количества химически пестициди, за да осигурят стабилност и количество на добивите и да поддържат продоволствената сигурност.

По данни на ЕАОС 83% от селскостопанските почви, изследвани в проучване от 2019 г., съдържат остатъци от пестициди.

Агенцията призова 27-те държави-членки на ЕС да намалят зависимостта на земеделието си от пестициди, пише БГНЕС. 

ОЩЕ: Хаос на границата с Турция заради изследванията за пестициди 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес