Европейският парламент прие позиция относно намаляването на замърсяването на подпочвените и повърхностните води и подобряването на стандартите за качество на водите в ЕС.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Членовете на ЕП искат списъците на блока за наблюдение (те съдържат вещества, представляващи значителен риск за човешкото здраве и околната среда) да се актуализират редовно, за да са в крак с новите научни доказателства и новите химикали.
Също така се посочва, че в списъците трябва да се добави подгрупа от специфични вещества, известни още като "вечни химикали". Няколко други вещества, включително микропластмаси и устойчиви на антимикробни препарати микроорганизми, също следва да бъдат добавени към тези списъци веднага щом бъдат идентифицирани подходящи методи за мониторинг.
Още: Водата в Царево все още не става за пиене
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
По-строги стандарти
Приетият доклад включва и по-строги стандарти за няколко пестицида и фармацевтични продукти.
Производителите, които продават продукти, съдържащи замърсяващи химически вещества, следва да подпомогнат финансирането на разходите за мониторинг - дейност, която понастоящем се финансира само от държавите членки.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Членовете на ЕП приеха доклада с 495 гласа "за", 12 "против" и 124 "въздържал се".
Евродепутатите сега са готови да започнат преговорите за окончателния вид на законодателството, след като Европейският съвет постигне съгласие по позицията си.
Още: Журналист: Убеждават ни, че отходни тръби към морето няма
Предисторията
В съответствие с амбицията за нулево замърсяване на околната среда, заложена в Европейския зелен курс, през октомври 2022 г. ЕК представи предложение за преразглеждане на списъците със замърсители на повърхностните и подземните води, които трябва да бъдат наблюдавани и контролирани, за да се защитят сладководните басейни на ЕС. С новото законодателство се актуализират Рамковата директива за водите, Директивата за подземните води и Директивата за стандартите за качество на околната среда (Директивата за повърхностните води).
Казусът е особено актуален за България, където се вдигна скандал мръсно ли е Южното Черноморие, а след наводненията се показаха и фекални тръби, водещи към морето.
Още: Каква помощ може да поискаме от ЕК за наводненията по Черноморието?