Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличават броя на самолетите за борба с пожари в Евросъюза

29 май 2023, 23:03 часа • 746 прочитания

Европейският съюз е удвоил броя на самолетите си за борба с пожарите, до общо 28 машини. Това съобщи еврокомисарят по управление на кризите Янез Ленарчич в интервю за Европейския нюзрум. Тези стъпки са направени в очакване на едно интензивно откъм пожари лято, след големите пожари от 2022 г., значими щети, отбелязва Франс прес.

Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км

Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)

"Тази година вече е по-суха от средното. И тази суша, комбинирана с горещината, която ние очакваме, е разбира се голям двигател на горските пожари", подчерта словенският еврокомисар. След лятото на 2022 г., определено като най-топлото, регистрирано някога в Европа, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви през миналия септември удвояване на самолетите и хеликоптерите, с които ще разполага ЕС в борбата с пожарите, предаде БТА. 

Запасите на ЕС от 13 машини нараснаха на 28, като те са позиционирани в 10 страни членки - Хърватия, Кипър, Чехия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Испания и Швеция. Тези машини са готови за разгръщане от края на юни до октомври при спешна необходимост, за да помогнат на страна, чийто ресурси за справяне с ограниченията не са достатъчни. ЕС финансира предоставянето на разположение на тези машини.

Освен това над 400 пожарникари са разположени вече в Гърция, Франция и Португалия, допълни еврокомисарят. Той даде интервюто от Центъра за координация на спешните реакции на ЕС. Този център празнува 10-годишен рожден ден и координира предоставянето на помощ за страните, засегнати от голямо природно бедствие навсякъде по света.

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Механизмът за гражданска защита на ЕС позволи да бъдат изпратени оборудване, храна и медикаменти на Украйна от началото на руската офанзива. Той бе задействан и в отговор на коронавирусната пандемия, за изпащането на ваксини на трети страни или организиране на репатриране на европейски граждани, блокирани от локдауните извън Европа. Наскоро механизмът помогна на засегнатите от катастрофалните земетресения в Турция и Сирия.

Установен през 2001 г. механизмът бе активиран средно по 20 пъти на година през първите 20 години, а сега вече е активиран по 100 пъти на година, поясни Ленарчич и добави, че в бъдеще ще трябва да се отделят за него и повече ресурси.

"Заради климатичните промени, ние сме свидетели на все по-чести и все по-интензивни природни бедствия", заяви той и припомни опустошителните наводнения от лятото на 2021 г. в Германия и Белгия и тези в Италия сега.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес