Отношенията между ЕС и Великобритания винаги са били щекотливи, а председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че преговорите по Brexit започват да приличат на ухажване между два таралежа, пише БГНЕС.
Още: Молдова одобри увеличение на разходите за отбрана
Още: Финландската брегова охрана взе на абордаж руски танкер заради подозрения за саботаж
"Не сме във война с Великобритания", заяви Юнкер пред австрийския всекидневник "Ди Пресе" в интервю, публикувано ден след като планът на британския премиер Тереза Мей беше отхвърлен като неприложим и неприемлив от останалите 27 членове на блока на неформална среща на високо равнище Залцбург*.
"Трябва да внимаваме като два таралежа, които се обичат един друг. Когато се прегърнат два таралежа, те трябва да внимават да не се одраскат", поясни председателят на ЕК.
Юнкер настоя, че двете страни "се приближават". Въпреки това "ирландският въпрос за границата е много труден", каза той.
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
"Също така е ясно, че не може да има напускане на ЕС и запазване на привилегиите на общността. Brexit означава Brexit", подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини
На въпрос дали британците трябва да имат още едно гласуване по сделката за излизане, след като бъде постигнато съгласие, Юнкер заяви, че Мей казала ясно в Залцбург "че няма да има втори референдум. "Независимо от това британският парламент трябва да гласува за сделката за излизане, както и Европейският парламент. И не всичко, което Лондон харесва, се харесва от парламента на ЕС“.
Юнкер каза, че ситуацията между Великобритания и ЕС не трябва да бъде "безкрайно драматизирана". Великобритания "ще остане важен партньор в търговията и сигурността за ЕС, но с британците губим малко прагматизъм. Поради това напускането ме натъжава дълбоко", заяви председателят на ЕК.
* Съгласно финалното изявление на председателя на Европейския съвет Доналд Туск след срещата в Залцбург, ЕС няма да отстъпи що се отнася до границата между Ирландия и Северна Ирландия т.е. да има митнически режим, след като Обединеното кралство няма да е в ЕС. Брюксел предлага Северна Ирландия да запази елементите на единния пазар и митническия съюз на ЕС, включително да приеме правилата на ЕС за хуманното отношение към животните и стандартите за качество и да приложи митата на ЕС. Тереза Мей заяви, че планът на ЕС ще издигне "граница в Ирландско море" и ще подкопае единството на Обединеното кралство. Мей предлага по-широк план за Великобритания като цяло да следва "обща нормативна база" с Брюксел, за да позволи безпроблемна търговия със стоки, която ще запази ирландската граница отворена.
Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Най-големият външен пазар на Северна Ирландия е Великобритания, който представлява 58% от външните продажби на страната. Тези продажби са на стойност почти четири пъти колкото е износът за Република Ирландия през 2016 година, според официални данни.