Унгария изпрати своя отговор до Европейската Комисия (ЕК) относно наказателните процедури, които бяха стартирани срещу страната, заради закона за обявяване на произхода на финансиране на Неправителствените организации (НПО) и закона, според който чуждите университети трябва да имат дейност и в своята родна страна. От Будапеща заявиха, че Джордж Сорос не е над закона и че ЕК прилага двоен стандарт спрямо нея, пише електронното издание Daily News Hungary.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Припомняме, че през месец юли Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу Унгария, защото тя не успя да приведе изменения закон за висше образование в съответствие със законите на Европейския съюз. Още една наказателна процедура беше стартирана заради приетия от Будапеща закон, който изисква НПО-тата да се регистрират в съда, като външно-финансирани организации, ако техните дарения надминават 7,2 милиона форинта (23 600 евро) на година.
В своя отговор правителството на Унгария представя приетите мерки, като необходими и пропорционални, поясни държавният секретар Пал Вьолнер на пресконференция:
„Не можем да направим нищо за това, че рестрикциите засягат интересите на Джордж Сорос“, но „дори и той не е над закона“ на Унгария.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Той изрази надежда, че ЕК ще „се завърне към юридическите основания, върху които са приети законите“. Според Вьолнер споровете между ЕК и Унгария, относно законите, са по-скоро политически, отколкото юридически, пише още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Вьолнер посочи, че регулацията на образованието е от компетенцията на страната и каза, че правата на ЕК по този въпрос са „най-малкото спорни“. Според него, Комисията прилага двоен стандарт спрямо Унгария по въпроса за чуждестранните университети, тъй като в Германия, Испания и Чешката република действа подобен закон.