Унгария и Полша заявиха, че ще обжалват пред Съда на Европейските общности трудно постигнатия миналата година компромис между страните членки на ЕС върху правилата на Блока относно евтиния труд, предаде БГНЕС.
Унгарското правителство посочи в изявление, че е подало жалба до Съда на Европейския съд с надеждата, че преразглеждането на Директивата за изпратените работници в ЕС (PWD) - съгласувана от държавите членки през октомври миналата година и одобрена от Европейския парламент през май - ще бъде "обезсилена".
Полша подаде собствена жалба в Съда на Европейските общности в сряда срещу реформата, която ограничава периода до максимум 12 месеца, през който фирмите могат да изпращат работници от държави с ниски заплати в по-богати икономики с краткосрочни назначения, без да плащат социалните такси на техните страни приемници.
Припомняме, че PWD беше въведена за първи път през 1996 г., но предизвика възмущение в западни страни като Франция, Германия и Австрия, които твърдят, че тя представлява "социален дъмпинг", който създава нелоялна конкуренция на техните пазари на труда.
Независимо от това има категорична съпротива срещу всички промени в директивата в Източна и Централна Европа, откъдето идват повечето по-евтини работници. Полша е член на ЕС, който има най-голяма полза от регламента.
Съгласно компромиса, постигнат през октомври миналата година, 28-те държави-членки на ЕС се споразумяха да ограничат срока до 12 месеца, но признаха, че той може да бъде удължен с шест месеца по искане на компанията.
Работниците не само биха получили минималната заплата на приемащата страна, но и всички допълнителни бонуси.
От кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан заявиха, че промените в първоначалните правила "въвеждат задължения и ограничения, противоречащи на забраната за дискриминация".
А във Варшава полският заместник-външен министър Конрад Шимански критикува "протекционистичния характер" на новия текст, който според него противоречи на принципа на свободното движение на работна сила и услуги в рамките на ЕС.
В последно време напрежението между Унгария и Полша и партньорите от ЕС по отношение на редица ключови въпроси като например имиграционната политика и планираните промени в съдебната система, които Брюксел виждат като подкопаване на върховенството на закона, непрекъснато се засилват.