Само ядреното оръжие може да ни спаси от атака на агресор. Ето защо искаме да започнем тази дискусия. Това каза украинският посланик в Германия Олексий Макеев.
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да се махна и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Той заяви, че когато Русия наруши Будапещенския меморандум, ядрените държави, включително САЩ и Великобритания, не предоставиха на Украйна пълна подкрепа за сигурността.
"Това беше лош сигнал за всички страни по света, които разбраха, че само ядрените оръжия могат да ги спасят от нападение от такъв агресор. Затова ние искаме да започнем тази дискусия", каза дипломатът в интервю за "Дойче Веле".
Той отбеляза, че няма готови предложения как може да изглежда това. Но припомни, че една от идеите за това беше представена от президента Володимир Зеленски в началото на 2022 г. - Договорът за сигурност.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
ОЩЕ: Резников за доставката на изтребители F-16: В началото винаги ни казват "не"
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Будапещенският меморандум, подписан през 1994 г., дава гаранции за сигурност във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядрените оръжия. Той бе подписан от Украйна, Русия, САЩ и Великобритания и гарантира, че страните по него във връзка с доброволния отказ от ядрено оръжие от страна на Украйна няма да прилагат военни или политически мерки срещу нея.
САЩ, Великобритания и Франция гарантират зачитането на териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. След избухването на руско-украинския конфликт, който доведе до анексирането на Крим през 2014 г. обаче, консултации в рамките на Будапещенския меморандум не бяха проведени.