Базираният в Хага трибунал е осъдил Русия да плати 5 млрд. долара за незаконното изземване на активите в Крим на украинския енергиен гигант „Нафтогаз“, предаде агенция „Франс прес“.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Главният изпълнителен директор на "Нафтогаз" Олексий Чернишов заяви, че фирмата е "спечелила ключова победа на енергийния фронт" за загубите, които според него са причинени от анексирането на полуострова от Русия през 2014 г. Делото беше заведено на база споразумението между Руската федерация и Украйна за насърчаване и взаимна защита на инвестициите: Собственикът на "Азовстал" съди Русия на база подписано от Москва споразумение
Трибуналът се администрира от Постоянния арбитражен съд в нидерландския град Хага.
"Въпреки опитите на Русия да възпрепятства правосъдието, арбитражният съд постанови Русия да компенсира „Нафтогаз“ за загуби в размер на 5 млрд. долара. Това се отнася до изземването на нашите активи в Крим от Русия през 2014 г. Сега Русия трябва да изпълни това решение в съответствие със задълженията си по международното право", заяви Чернишов.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Ако Русия не изпълни решението, то украинската компания има право да конфискува руски активи, с които да покрие руското задължение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
„Нафтогаз“ заяви, че е завел делото през 2016 г., а трибуналът е произнесъл решението си 7 години по-късно. То е постановено след изслушвания за определяне на размера на компенсацията, които са приключили през март 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, съобщава компанията.
"Съдът отхвърли руските твърдения, че „Нафтогаз“ няма право на никакво обезщетение за принудителното отнемане на активите му", добави енергийният гигант, пише БГНЕС.
Киев и украинските компании все по-често се обръщат към международните съдилища, за да заведат дела срещу Русия.
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
През март Международният наказателен съд, който също е базиран в Хага, издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин за военни престъпления.