Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинците пълнят радиоефира с хеви метъл, за да пречат на руските военни

29 март 2022, 12:52 часа • 11720 прочитания

Войната в Украйна демонстрира, че руските военни фактически нямат съвременна комуникационна система, която да им позволява ефективно да координират действията на своите части. Украинците слушат радиочестотите на врага, а също и "заглушават" разговорите му, като излъчват хеви метъл музика директно по време на бой, пише The Economist.

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Много части на руската армия използват некриптирани високочестотни канали за комуникация в Украйна, които могат да се слушат дори с помощта на любителска радиостанция. В резултат украинските радиолюбители обменяли данни за радиочестотите, използвани от руските военни, слушали ги и след това съвместно анализирали записите от разговорите. В прехванатите съобщения руските командири се оплакват по-специално от липсата на транспорт за извозване на мъртвите от бойното поле, „приятелски огън“ и измръзване на половината от личния състав.

Няма открити плаващи мини в акваторията на България

Проблемът с комуникацията може да е една от причините за големия брой жертви сред висшето командно ниво. Лошата координация между войските принуждава висши офицери да присъстват лично на бойното поле и да се излагат на риск. Украинската страна съобщи за смъртта на седем руски генерали. Един от тях, според украински данни, е попаднал под удар, защото поддържал връзка по некриптиран канал.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Руското военно ръководство знаело за комуникационния проблем повече от десетилетие. Дори по време на войната в Грузия през август 2008 г. липсата на армейски радиостанции довела до това вместо тях да бъдат използвани мобилни телефони и дори „куриерска поща“: офицер от щаба на въздушно-десантните сили лети с хеликоптер, открива десантчиците, каца при тях и им поставя задача. Това пише "Независима газета".

През 2012 г. за армията е разработена радиостанцията „Азарт-П1“. Неин производител е зеленоградското микроелектронно предприятие „Ангстрьом“, което няма никакъв опит в създаването на радиостанции. Съсобственик на НПО „Ангстрьом“ е бил Леонид Рейман, от 2004 до 2008 г. министър на съобщенията, а от 2008 до 2010 г. съветник на президента Дмитрий Медведев.

САЩ се готвят да засилят производството на ракети за Украйна

Според декларираните технически характеристики радиото „Азарт“ е усъвършенствано. То можело да работи както като аналогово, така и като цифрово средство за комуникация, било съвместимо с всички налични армейски радиостанции, имало добра криптографска сигурност, било способно да променя честотата на връзката 20 хиляди пъти в секунда с помощта на специален алгоритъм и имало вграден навигатор. Но радиото се оказало трудно за управление и настройка, а цената му била близо 300 хиляди рубли (почти 10 хиляди долара по тогавашния обменен курс).

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Твърденията, че „Азарт“ е изцяло руска разработка, били преувеличени. В радиото е монтиран процесор, разработен от НПО „ЕЛВИС“, произведен по стандарт, какъвто не е съществувал тогава в Русия, съобщава Радио Свобода. За производството на радиостанцията са използвани китайски компоненти.

Използването на "Азарт" показало, че станциите са ненадеждни. Много уоки-токита просто преставали да се включват или влизали във „вечен цикъл“ на самопроверка след стартиране. А ефективното разстояние, на което били способни да установят комуникация, се оказало сравнително малко в бойни условия.

И накрая, експертите се съмняват в съвместимостта на „Азарт“ с други видове радиостанции, използвани от руската армия. Ако елитно десантно подразделение е оборудвано с „Азарт“, а поддържащите го артилеристи използват остарели комуникационни системи, тогава съобщенията трябва да се обменят по несигурни канали.

Седем държави от ЕС призоваха гражданите си да не участват в боевете в Украйна

Според военния експерт Владимир Орлов в Сирия руските войски са използвали „Азарт“ „само в рамките на авиобаза Хмеймим и пристанището на Тартус“, а извън тази зона радиостанциите не осигурявали надеждна връзка и трябвало да се използват китайски граждански радиостанции марка Baofeng, които били наричани „балалайки“.

18,5 милиарда рубли (240 милиона долара по това време) били отпуснати за проекта „Азарт“, но около една трета от тези пари били откраднати. През 2019 г. военното управление на Следствения комитет на Русия започнало разследване за доставката на „Азарт“ за руската армия. Замесени били няколко души, сред които началникът на комуникационните войски, заместник-началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на РФ генерал-полковник Халил Арсланов. По данни на следствието от 18 милиарда рубли 6,5 милиарда рубли може да са били присвоени чрез изкуствено завишаване на цената на станциите.

А замесеният в случая бивш началник на 1-ви отдел на главното управление на комуникациите на Министерството на отбраната генерал-майор Александър Оглоблин разказал, че радиостанциите всъщност са закупени в готов вид от Китай. В Русия било проведено само окончателното сглобяване с добавяне на някои компоненти, пише The Insider.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Лондон: Русия е пратила бойци от частната групировка "Вагнер" в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес