Съветът на ЕС реши да удължи до 29 април 2025 г. ограничителните мерки срещу лицата, отговорни за действия, насочени към дестабилизиране, подкопаване или застрашаване на суверенитета и независимостта на Република Молдова.
Още: Бурята "Ерминия" наводни Западна Франция (ВИДЕА)
Още: Израел предава на Украйна съветски и руски оръжия, задържани в Ливан и Сирия? (ВИДЕО)
В момента ограничителните мерки на ЕС се прилагат спрямо общо 11 физически лица и едно образувание. Включените в режима на санкции на ЕС, подлежат на замразяване на активи. Също така е забранено генерирането на средства или достъпът до предоставените им икономически ресурси, пряко или непряко. Освен това за изброените физически лица се прилага забрана за пътуване, която не им позволява да влизат и преминават транзитно през териториите на ЕС.
Още: Молдовската прокуратура образува наказателно дело срещу най-голямото оръжие на Путин
В заключенията си от 21-22 март 2024 г. Европейският съвет потвърди ангажимента си да предостави цялата съответна подкрепа на Република Молдова за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена в резултат на агресията на Русия срещу Украйна, и да укрепи устойчивостта, сигурността и стабилност на фона на дестабилизиращите дейности на Русия и нейните поддръжници.
Още: Букурещ иска от Белград разяснение за експулсирането на румънци от Сърбия
Още: След "псевдоизборите за президент": Великобритания и Канада налагат санкции на Беларус
Ограничителните мерки на ЕС са въведени за първи път през април 2023 г., като са насочени към лица, отговорни за подкрепа или прилагане на действия, които подкопават или застрашават суверенитета, независимостта, както и демокрацията на страната, върховенството на закона, стабилността или сигурността.
Още: Молдова подготвя референдум за членство в ЕС
Още: Студентите блокираха Белград и Вучич веднага заговори за "демократично" решаване на проблеми (ВИДЕО)
Още: Новите еврокомисари се заклеха пред Съда на ЕС в Люксембург