Заради комфорта си през лятото много хора си инсталират климатици, но тяхното все по-често използване повишава температурата на въздуха навън и значително увеличава консумацията на енергия.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Според последния доклад на френската екологична агенция Ademe, климатиците генерират близо 5% от емисиите на CO2, свързани с производството на енергия, което се очертава като важен екологичен проблем в следващите години, съобщи France Soir.
Въз основа на резултатите от проучване сред домакинствата и специално разработен инструмент за моделиране, проучването е оценило консумацията на енергия от климатиците и съответно емисиите на парникови газове от тях. Докладът предупреждава, че заради все по-честите и продължителни горещи вълни пазарът на климатично оборудване се е увеличил през 2020 г. както при домакинствата, така и при фирмите. Последиците за околната среда обаче са значителни.
Изследователите отдавна се опитват да намерят начини за производство на охлаждащи системи без замърсяващи газове, но засега никой не е успял да замени конвенционалните климатици. Повечето от тях, за да охладят въздуха, преди да го изхвърлят, използват газове с хладилен агент, наречени хидрофлуоровъглеводороди, които обаче не са толкова ефективни, струват скъпо и са лесно запалими. Все пак една малка ирландска компания, Exergyn, твърди, че е намерила решение на проблема. В момента екипът й тества технология, която би имала капацитета да охлажда 15 до 20 апартамента с разтвор на базата на нитинол, смес от никел и титан, който да абсорбира топлинните емисии, отделяни от климатиците, за да ги охлади, преди да ги изхвърли навън. Това е техника, която щади околната среда и същевременно е по-евтина.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Според Ademe промените в употребата, както и по-нататъшното технологично усъвършенстване на климатиците ще позволят подобряване на техните екологични характеристики. От Агенцията препоръчват ограничаването на използването им до строго определени часове през денонощието, внимателен избор на най-подходящата климатична система и редовна поддръжка от професионалист.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)