Какво ще се случи в Украйна - на този въпрос ясен отговор все още няма, но американското разузнаване предложи три възможни сценария в краткосрочен аспект предвид развитието на войната дотук. За тях говори Аврил Хейнс, директор на националното разузнаване на САЩ.
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
1. Конфликт, при който Русия печели маргинални и пирови победи, но без да може да направи голям пробив.
2. Голям пробив за руснаците.
3. Стабилизиране на фронтовата линия от страна на украинците и малки успехи в Херсонска област.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Според Хейнс, цитирана от Reuters, Путин все още иска да завладее колкото се може по-голяма част от Украйна. Оценката на американското разузнаване е, че конфликтът ще е продължителен. Хейнс заяви също, че на този етап Вашингтон не вижда възможност Русия и Украйна да сключат мирно споразумение.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
ОЩЕ: Путин нагло отрече за Кременчук, Русия готви анексиране, Украйна се тревожи за най-голямата си АЕЦ
Същевременно Хейнс заяви, че китайските власти подпомагат Русия по различни начини на фона на войната в Украйна.
На форум във Вашингтон тя бе попитана дали Пекин подкрепя или помага на Москва да избегне санкциите, свързани със ситуацията около Украйна. "Китай просто е в много неудобно положение - опитва се всячески да не заема публично критична позиция спрямо Русия по очевиден и ясен начин, както правят много от нашите съюзници. В същото време виждаме, че те помагат на Русия по различни начини зад кулисите, понякога по-очевидно или по-малко очевидно", отговори Хейнс.
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
Украинското бъдеще след войната
Американската администрация се надява, че действията на Конгреса на САЩ ще позволят активите, конфискувани от руски бизнесмени, да бъдат предадени на Украйна. Първият заместник-министър на правосъдието - главният прокурор на САЩ Лиза Монако заяви това, говорейки на форум във Вашингтон.
"Искаме да се опитаме да се доберем до тези активи, независимо под каква форма съществуват: луксозни яхти, банкови сметки или други стоки, самолети, каквото и да е. Ние не изключваме нищо от този списък. Ако успеем да установим, че активите са свързани с незаконни дейности, с избягване на санкции, тогава от наша гледна точка конфискацията [на тези активи] е на дневен ред", добави първият заместник-ръководител на американското министерство на правосъдието, предаде БГНЕС.
"И освен това въпросът е да ги вземем и продадем. Надяваме се, че действията на Конгреса ще направят възможно предоставянето на тези средства <...> на народа на Украйна", каза тя. Монако беше помолена да уточни колко дълъг според нея ще бъде този процес на прехвърляне на активи: дали ще бъде няколко години. "Не, не мисля, че става дума за няколко години", отговори тя.
Досега се счита, че САЩ и Западът са блокирали руски активи за около 330 млрд. долара.