Отбелязва се тревожно нарастване на случаите на морбили (дребна шарка) в Европейския регион, съобщават от Световната здравна организация (СЗО). Над 30 000 случая на заболели са докладвани от 40 от 53-те държави-членки на региона между януари и октомври 2023 г. В сравнение 2022 г. е имало 941 случая. Това е повече от 30-кратно увеличение. Очаква се увеличаване на броя на случаите, ако не се предприемат спешни мерки, за да се предотврати допълнително разпространение.
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
През 2023 г. дребната шарка засяга всички възрастови групи. Общо 2 от 5 случаи засягат деца на възраст от 1 до 4 години, а 1 от 5 случаи засягат възрастни над 20 години. От началото на годината до октомври са докладвани 20 918 хоспитализирани и 5 смъртни случая от морбили в 2 държави.
"Ваксинацията е единственият начин за защита на децата от тази потенциално опасна болест,“ казва д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.
Още: Във Варна са в готовност за извънредна имунизация срещу морбили заради епидемията в Румъния
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Това завръщане на дребната шарка, до голяма степен, се дължи на спада на ваксинирането в европейските страни през 2020 г. - 2022 г. Пандемията от COVID-19 значително повлия на ефективността на имунизационната система през този период, което доведе до натрупване на неваксинирани деца. Докладваното национално покритие с първа доза от ваксина срещу морбили в региона спадна от 96% през 2019 г. на 93% през 2022 г., докато с втора доза спадна от 92% през 2019 г. на 91% през 2022 г. Общо над 1,8 милиона бебета в региона не получиха ваксинацията срещу морбили между 2020 и 2022 г.
Важно е постигането на висока степен на имунитет
Страните, които са елиминирали болестта, са все още под риск от епидемии след внасяне на вируса на морбили от други страни, ако не се поддържат много високи степени на редовна ваксинация на децата (поне 95%) във всички общности. Навсякъде ваксинирането трябва да е еднакво. Започнати са интензивни дейности по редовна имунизация и кампании за наваксване в няколко страни.
Още: Марчел Чолаку: Румъния в Шенген ще донесе на икономиката ни масивния импулс, от който имаме нужда
Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.
За да се възстанови напредъкът към елиминиране на морбили, е необходимо страните да постигнат и поддържат ваксинация от над 95% с 2 дози от ваксината срещу морбили. Постигането на високо покритие с редовна ваксинация и затварянето на всякакви празнини в имунитета следователно трябва да останат приоритети за всички страни.
За разлика от грипа и други вируси, добрата хигиена не може да ни предпази от морбили. Това не е болест на мръсните ръце като хепатит например, нито пък ходи само по гетата. Вирусът обикновено се внася периодично от хора, които пътуват до страни с повече заболели. Укрепването на имунитета, традиционно като мярка срещу зимните инфекции, също не помага в случая.
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Още: Недостигът на енергия спира почти цялото производство в Приднестровието
Още: Ангел Кунчев тревожно: Има риск от морбили в България