САЩ подкрепят Полша в позицията й против проекта за газопровода „Северен поток 2“. Това заяви държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън след срещата си премиера на Полша Матеуш Моравецки в събота във Варшава.
Още: Португалия забранява браковете за непълнолетни
Още: Пет години след Brexit: Само 11% от британците определят излизането от ЕС като успех
По думите му, Русия може „да използва инструментите на енергетиката в качеството им на политически“. САЩ са против проекта за газопровода „Северен поток 2“, тъй като го смятат за заплаха за енергийната сигурност на Европа.
„Както и Полша, САЩ са против газопровода „Северен поток 2“. Смятаме, че той подкопава енергийната сигурност и стабилност на Европа. Освен това той дава на Русия още един инструмент по отношение на възможността да използва енергетиката за политически цени“, каза той на пресконференция в Полша.
Американският държавен секретар отбеляза убеждението на САЩ в необходимостта от диверсифициране на източниците за доставка на енергоносители за европейските страни. „Това в дългосрочна перспектива е важно за сигурността на Европа“, каза той. По думите му, САЩ ще подкрепят Полша в стремежа й за диверсификация на източниците за доставка на енергоносители, като това може да бъдат и доставки на втечнен природен газ от Съединените Щати.
Още: Италиански съд отказа да одобри задържането на мигранти в центрове в Албания
Още: В центъра на Одеса: Силен взрив след тревога за ракетна атака (ВИДЕА)
От своя страна министъра на външните работи на Полша Яцек Чапутович заяви, че неговата страна е предоставила на САЩ аргументите си против този проект, като засилващ „геополитическото напрежение“ в региона. „Ще искаме от нашите американски съюзници подкрепа“, е казал той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Голям нефтен разлив в Татарстан - 2000 квадратни метра са засегнати
Още: Сърбия се е стопила с над половин милион души за 12 години
Стойността на проекта за газопровода „Северен поток 2“ се оценява на сумата от почти 10 млрд. евро. Очаква се осъществяването на 1200 километровия газопровод, който трябва да мине по дъното на Балтийско море от Русия до Германия да стартира през април 2018 г. Плановете са строителните дейности да приключат към края на 2019 г.