След като бъде разминиран, Бахмут според плана на руските власти ще бъде възстановен като за целта един от руските региони ще трябва да се заеме с тази задача, съобщават властите на т. нар. Донецка народна република (ДНР). Желание да го направи е изявил Татарстан, пише руското издание "Вьорстка", позовавайки се на свои източници.
Още: Тревога: Най-големите залежи на литий в Европа са в Украйна - кой ще ги добива?
Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита
След десет месеца обсада и постоянни обстрели от Бахмут на практика не е останало нищо, градът е сринат до основи. Според разследване на изданието сега руските власти се нуждаят от "икономически силен субект", който да се опита да го възстанови, а Татарстан е може би последният голям регион в Русия, който все още не е получил под свое "покровителство" някое от разорените окупирани украински селища.
Окончателното решение предстои да бъде взето, но Татарстан е подал сериозна заявка.
ОЩЕ: Допълзяха до Бахмут: Проруски сепаратисти считат града за пирова победа (ВИДЕО)
Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)
Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)
Решението Бахмут да бъде под патронажа на Татарстан е логично, казва политологът Константин Калачев пред изданието: „Татарстанският батальон „Алга“ премина през няколко горещи точки по време на украинската кампания - първо беше при Херсон, през зимата беше при Угледар, след това при Пески, а в април - при Артьомовск (руското название на Бахмут)."
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)
Още: Зеленски наложи санкции на китайски компании, произвеждащи ракети, на руски артисти и спортисти
Припомняме, че преди войната в Бахмут са живеели над 70 000 души. Градът бе под обсада от руските сили от август 2022 г. и бе атакуван основно от наемници от ЧВК "Вагнер", чийто основател Евгений Пригожин нарече боевете там истинска "месомелачка". След десет месеца кръвопролитни боеве руските сили успяха да превземат и последната сграда в града, но не и околностите му. ОЩЕ: Ген. Сирски: "Вагнер" влязоха в Бахмут като плъхове в капан