Ефективността от около 90 процента на ваксината срещу коронавирус, разработена от фармацевтичната компания AstraZeneca съвместно с Оксфордския университет, е установена само при малка подгрупа доброволци в мащабно проучване, предаде ТАСС, позовавайки се на публикация във вестник "Таймс". Според изданието подобна методология за изчисляване може да предизвика безпокойство сред експертите.
В понеделник бяха публикувани предварителни резултати от клинични изследвания на ваксината, обхванали 20 000 доброволци от Великобритания и Бразилия. Резултатите показаха, че средната ефективност на ваксината на AstraZeneca и Оксфордския университет е 70 процента. По време на тестовете е установено, че когато се прилагат две еднакво големи дози от ваксината с разлика от месец, нивото на защита срещу инфекция е 62 процента. То се е увеличило до 90 процента, когато субектите първо са получили малка доза, а след това, с втора инжекция, увеличена доза от ваксината, уточнява 24 часа.
Според публикацията във в. "Таймс" оптимистичната оценка за 90 процента ефективност е получена случайно от проучване сред сравнително малка подгрупа от 2 700 британски доброволци. Ефективността от 62 процента е потвърдена при подгрупа от 9 000 участници в експерименталната ваксинация. Вестникът пише още, че екипът от Оксфордския университет възнамерява да направи мета-анализ, комбинирайки резултатите от своите изследвания във Великобритания, Бразилия и Южна Африка.
"Таймс" отбелязва, че това е отклонение от традиционната изследователска схема. Изданието припомня, че компаниите Moderna и Pfizer, които по-рано съобщиха за ефективност от 95 процента на ваксините си, са провеждали изследванията си, обхванали около 30 000 души, само в една държава – САЩ. "Винаги е по-добре да се направи едно голямо проучване", казва Стивън Еванс, професор по фармакоепидемиология в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, цитиран от "Таймс". Мета-анализът е валиден подход, допълва експертът, но разликите в методологиите на изследванията в отделните страни могат да бъдат проблемни. Ден по-рано изпълнителният директор на AstraZeneca Паскал Сорио заяви, че компанията възнамерява да проведе допълнителни изпитания на ваксината на фона на съмненията на редица експерти относно нейната ефективност.