Светът е на "ръба на катастрофален морален провал", ако богатите страни се ваксинират срещу COVID-19, докато най-бедните страдат, каза в понеделник генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейеус, предава АФП. Той осъди подхода "първо мен“ на богатите нации и също така критикува производителите на ваксини за преследване на регулаторно одобрение в богатите страни, вместо за предоставяне на СЗО на данните за използване на ваксини и организацията да даде зелена светлина за използване в световен мащаб.
Гебрейесус каза, че обещанието за справедлив световен достъп до ваксини срещу пандемията на коронавируса сега е изложено на сериозен риск в реч в Женева, откриваща заседание на изпълнителния съвет на СЗО.
Тедрос заяви, че 39 милиона дози от коронавирусната ваксина са били приложени до момента в поне 49 страни с по-високи доходи.
Междувременно „само 25 дози са дадени в една държава с най-ниски доходи. Не 25 милиона; не 25 000; само 25“, каза той.
"Трябва да бъда откровен. Светът е на ръба на катастрофален морален провал - и цената на този провал ще бъде платена с живот и поминък в най-бедните страни в света."
Той каза, че докато някои държави произнасят успокояващи думи за справедлив достъп, те дават приоритет на собствените си сделки с производителите, повишават цените и се опитват да прескочат „опашката“.
Той каза, че 44 такива сделки са били сключени през 2020 г. и поне 12 вече са подписани от Нова година. "Ситуацията се усложнява от факта, че повечето производители са давали приоритет на регулаторното одобрение в богатите страни, където печалбите са най-високи, вместо да представят пълни досиета на СЗО", каза Тедрос.
„Този подход „първо мен“ не само излага на риск най-бедните и най-уязвимите хора в света, но и е в разрез с поставените цели. В крайна сметка тези действия само ще удължат пандемията, ще удължат нашата болка, ограниченията, необходими за нейното сдържане, и човешките и икономическите страдания."