Светът е на "ръба на катастрофален морален провал", ако богатите страни се ваксинират срещу COVID-19, докато най-бедните страдат, каза в понеделник генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейеус, предава АФП. Той осъди подхода "първо мен“ на богатите нации и също така критикува производителите на ваксини за преследване на регулаторно одобрение в богатите страни, вместо за предоставяне на СЗО на данните за използване на ваксини и организацията да даде зелена светлина за използване в световен мащаб.
Още: Нови очаквания: Какво цели втората среща на Уиткоф с руските власти
Още: Чутовен гаф: Американска телевизия премести Киев в Русия. Зеленски със специално послание (ВИДЕА)
Гебрейесус каза, че обещанието за справедлив световен достъп до ваксини срещу пандемията на коронавируса сега е изложено на сериозен риск в реч в Женева, откриваща заседание на изпълнителния съвет на СЗО.
Тедрос заяви, че 39 милиона дози от коронавирусната ваксина са били приложени до момента в поне 49 страни с по-високи доходи.
Междувременно „само 25 дози са дадени в една държава с най-ниски доходи. Не 25 милиона; не 25 000; само 25“, каза той.
Още: Случайност или намек: Кого покани крал Чарлз III преди Тръмп
Още: Великденско "примирие": Скритите мотиви зад поредната голяма лъжа на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
"Трябва да бъда откровен. Светът е на ръба на катастрофален морален провал - и цената на този провал ще бъде платена с живот и поминък в най-бедните страни в света."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стрелба и загинали в навечерието на Великден (ВИДЕО)
Още: Истинската причина крал Чарлз III да не иска да вижда сина си принц Хари
Той каза, че докато някои държави произнасят успокояващи думи за справедлив достъп, те дават приоритет на собствените си сделки с производителите, повишават цените и се опитват да прескочат „опашката“.
Той каза, че 44 такива сделки са били сключени през 2020 г. и поне 12 вече са подписани от Нова година. "Ситуацията се усложнява от факта, че повечето производители са давали приоритет на регулаторното одобрение в богатите страни, където печалбите са най-високи, вместо да представят пълни досиета на СЗО", каза Тедрос.
„Този подход „първо мен“ не само излага на риск най-бедните и най-уязвимите хора в света, но и е в разрез с поставените цели. В крайна сметка тези действия само ще удължат пандемията, ще удължат нашата болка, ограниченията, необходими за нейното сдържане, и човешките и икономическите страдания."
Още: 30 часа пауза?: Отговорът на Украйна на великденското примирие на Путин
Още: Великденско примирие в Украйна: Почти, но и друг път (ВИДЕО)