Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съвременният "Робин Худ" на забулените мюсюлманки

15 април 2016, 09:20 часа • 2374 прочитания

Преди 5 години Франция забрани носенето на бурки на обществени места. Оттогава властите са наложили много глоби, повечето от които са платени от един и същи човек. Кой е този съвременен "Робин Худ"?

Когато Рашид Неказ отива да плати поредната глоба, все едно че посещава някой стар приятел - шегува се и си разменя любезности със служителите. Той редовно идва на това място, за да внесе поредните 150 евро. Не за себе си, разбира се, а в случая за една жена, глобена за носене на ниджаб на обществено място. Това му е за 1089-ти път.

Преди пет години, когато във Франция влезе в сила забраната за носене на бурки на обществени места, Неказ решава за първи път да плати една такава глоба. Оттогава той е изплатил общо 235 хиляди евро за адвокатски хонорари и наложени глоби на жени от Франция и Белгия, която, няколко месеца след Париж, също забрани забулването на обществени места. В Белгия Рашид Неказ е платил дотук 259 глоби.

Против "Vivre ensemble"

Бившият президент на Франция Никола Саркози беше първият политик в Европа, който наложи със закон забрана да се носят бурки на обществени места. Тя се отнася също и за забулването на лицето със шал, маска или мотористки шлем. Но потърпевши са най-вече мюсюлманските жени, които носят ниджаб. Под ударите на закона попадат също и бурките, т.е. цялостното забулване на тялото, но те не са така масово разпространени във Франция.

Когато се приемаше забраната, нейните привърженици се аргументираха с това, че забуленото лице противоречи на френския принцип за съвместно съществуване (vivre ensemble). И още един довод беше изтъкнат тогава - че забулването на лицето застрашава обществения ред и националната сигурност.

Кинорежисьорката и социоложка Агнес де Фео твърди, че не става толкова дума за нарушаването на някакви принципи, колкото за това да се вбие клин между хората. Тези жени често биват оскърбявани по улиците", казва Де Фео, която от години се занимава с темата за жените и исляма. Тя разказва за случай на спонтанен аборт на една жена през 2013 година, след като двама мъже я нападнали, за да я принудят да си свали забрадката.

2 хиляди от 5 милиона

През 2014 година Европейският съд за човешките права одобри френския рестриктивен закон срещу забулването на обществени места. Експертът по политически ислям Оливър Рой казва, че съдът е взел решението си "неохотно, но категорично". И допълва: "Интересното е, че те (съдиите) не обосноваха решението си с изолацията на жените, а с френската култура".

Рой допълва, че хората с мюсюлмански корени - и вярващи, и невярващи - имат усещането, че забраната за носене на бурка фактически увеличава натиска върху исляма като религия. Във Франция живеят 5 милиона мюсюлмани. Само 2 хиляди жени са се забулвали редовно по времето, когато законът влезе в сила. "Защо трябваше да се предприемат мерки срещу нещо, които е по-скоро изключение - няколкостотин жени, повечето от които са конвертирали французойки?", пита експертът.

По данни на френското вътрешно министерство, полицията е наложила около 1 550 глоби на 908 жени за периода от влизането на закона в сила до октомври 2015 година.

Носенето на ниджаб - форма на бунт

Социоложката Агнес Де Фео казва, че повечето жени носят ниджаб напук. Някои смятат, че трябва да се защитават от атаките срещу исляма, други пък изобщо нямат религиозни мотиви. "Носенето на ниджаб е и проява на бунт - срещу обществото или родителите. Тези жени искат да бъдат различни", казва тя.

Рашид Неказ пък твърди, че жените, които са били глобени, не представляват никаква опасност. "Те се казват Мари, Емили, Хенриет, французойки са, имат френски корени и не са заплаха нито за обществения ред, нито за сигурността на страната", уверява той.

Неказ плаща само глобите за носене на ниджаб по улиците, но не и на глобените жени в молове и други обществени сгради или такива, които са финансово санкционирани за обида на полицаи или за употребено насилие. Самият той не харесва забулването, но подкрепя жените, които го правят. Защото иска да уважава правото им на избор. "Смятам, че ако те доброволно носят ниджаб в една демократична страна, трябва да бъдат подкрепени. Дори когато намираме тяхното решение за неправилно", казва той.

А 10 хил. евро глоба?

Швейцарският кантон Тесин също възнамерява да забрани носенето на бурки от това лято и предвижда глоба от 10 хиляди евро за неспазването на забраната. Друг въпрос е дали това е законно. Защото един от аргументите на Европейския съд за правата на човека относно френския закон гласеше, че глобата не е толкова драстично висока, за да промени нагласите в обществото. Запитан дали ще поеме и евентуалните глоби на мюсюлманки в швейцарския кантон Тесин, Рашид Неказ отговаря без никакво замисляне: "Разбира се. Дори глобата да е 10 000 евро", казва той.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес