Съветът на Европа (СЕ) е готов да помогне на онези европейски държави, чиято система на здравеопазване се оказа неподготвена за борбата с пандемията от коронавируса, заяви генералният секретар на организацията Мария Пейчинович – Бурич по време на изказване в Международния юридически онлайн форум в Петербург.
Системата на здравеопазване на най-силно засегнатите държави показа липса на готовност да реагира при извънредната ситуация, която никой не е очаквал. Затова е необходимо да се задействат съществуващите механизми – Европейската социална харта, Московската харта, Конвенцията по биомедицина, както и Европейската фармакопея, за да се намери начин да бъдат заздравени слабите звена, заяви тя, цитирана от БГНЕС.
Дипломатът подчерта, че кризата е поставила под натиск европейската икономика и системата за социални гаранции. Пейчинович – Бурич припомни, че през последните седмици се наблюдава рязък скок в нивата на безработица дори в държави, които винаги са смятани за успешни.
„Знаем, че финансовите затруднения могат да доведат до повишена уязвимост и социални сътресения. Следователно трябва да работим с нашите държави-членки за засилването на други механизми, насочени към защитата на социалните права“, каза генералният секретар на СЕ.
Повече от половината случаи на заразяване с коронавирус са в Европа. На първо място е Испания с над 152 000 заразени, следвана от Италия с около 140 000. Повече от 100 000 са заразените в Германия. Франция изпреварва останалите европейски държави по относително ниво на смъртните случаи – над 14 %.
Министрите на финансите от Еврозоната смятат, че заради пандемията от коронавирус през следващите две седмици Европа ще навлезе в икономическа рецесия.
Всичко за рецесията следете ТУК.