Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин, обвинявайки го, че е отговорен за военни престъпления, извършени в Украйна.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Москва многократно е отричала обвиненията, че нейните сили са извършили зверства по време на едногодишната си инвазия в съседната страна - въпреки ясните доказателства за противното.
Международният наказателен съд издаде заповедта за арест на Путин по подозрение в незаконно депортиране на деца и незаконно прехвърляне на хора от територията на Украйна в Руската федерация.
МНС издаде заповед за арест и на Мария Алексеевна Лвова-Белова – комисар за правата на децата към президентството на Руската федерация, както се вижда от официалното становище на съда в Хага.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Важно е да се отбележи, че Русия не е подписала Римския статут – основополагащия документ на Международния наказателен съд (МНС), т.е. нейни граждани не могат да бъдат съдени в МНС за военни престъпления в Украйна. Ето защо западните сили действат по създаване на специален трибунал за Путин и останалите ръководители на Руската федерация, отговорни за зверствата във войната.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
САЩ също не са подписали Римския статут, както и Украйна - четете повече ТУК и ТУК. Освен това, Китай, Индия и Израел са в тази компания, а Судан признава юрисдикцията на съда, но след като той търси отговорност на властимащ в африканската държава, отменя признаването.
Обвиненията срещу Путин са именно по член от Римския статут. "Твърди се, че престъпленията са извършени на окупираната украинска територия поне от 24 февруари 2022 г. Съществуват основателни причини да се смята, че г-н Путин носи индивидуална наказателна отговорност за горепосочените престъпления: за това, че е извършил деянията пряко, съвместно с други лица и/или чрез други лица (член 25, параграф 3, буква а) от Римския статут), и за това, че не е упражнил надлежен контрол върху гражданските и военните си подчинени, които са извършили деянията или са допуснали извършването им и които са били под неговата ефективна власт и контрол, съгласно отговорността на висшестоящия (член 28, буква б) от Римския статут)", гласи официалният документ.
Що се отнася до Лвова-Белова, за нея се твърди, че е отговорна за същото военно престъпление - незаконна депортация на население (деца) и незаконно прехвърляне на население (деца) от окупираните райони на Украйна в Руския. "Съществуват разумни основания да се смята, че г-жа Лвова-Белова носи индивидуална наказателна отговорност за горепосочените престъпления, за това, че е извършила деянията пряко, съвместно с други лица и/или чрез други лица", допълват съдиите от МНС в Хага. ОЩЕ: Детският омбудсман на Русия незаконно е осиновила украинско дете
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Въз основа на молбите на прокуратурата от 22 февруари 2023 г., Камарата на II досъдебно производство счита, че има основателни причини да се смята, че всеки от заподозрените носи отговорност за военното престъпление, което е "в ущърб на украинските деца".
Камарата счита, че заповедите са секретни, за да се защитят жертвите и свидетелите, а също и за да се обезпечи разследването. Съдиите обаче считат, че е в интерес на правосъдието да разреши на секретариата да оповести публично съществуването на заповедите, имената на заподозрените, престъпленията, за които са издадени заповедите, и начините на отговорност.
Заповедите за арест са издадени въз основа на заявления, подадени от прокуратурата на 22 февруари 2023 г., завършва съобщението на съда в Хага.
ОЩЕ: ООН: Военните престъпления в Украйна може да се причислят към престъпления срещу човечеството