Руски съд осъди критика на Кремъл Алексей Навални на три и половина години затвор. Според съда, той е той е нарушил изискванията на условната си присъда. От срока на присъдата ще бъде приспаднато времето, прекарано от него преди това под домашен арест, предаде Ройтерс.
До влизането в сила на присъдата Навални ще остане в следствения изолатор. След това в рамките на 10 дни ще бъде преведен в колония с общ режим. Дотогава Навални ще има право на кратки свиждания с роднини и други лица. Съдът ще съобщи допълнително в коя колония ще бъде изпратен осъденият. Адвокатът на Навални заяви, че опозиционният политик ще обжалва решението.
По предварителни данни, Навални трябва да прекара там 2,5 години, тъй като е изтърпял една година под домашен арест по време на предварителното следствие по делото "Ив Роше”. Съдът отбелязва позицията на защитата, според която Навални не се е укривал от органите за изтърпяване на наказанията, а се е намирал на лечение в Германия.
Междувременно привърженици на Навални призоваха гражданите в Москва да излязат незабавно на протест срещу решението на съда. БГНЕС припомня, че известният блогър и опозиционер Алексей Навални бе арестуван на 17 януари на летище Шереметиево, веднага след като стъпи на руска земя. Той се върна в родината си след лечение в Германия заради отравяне с нервнопаралитичното вещество Новичок.
Причината за задържането му е многократно нарушаване на изпитателния срок на условните присъди. Навални има две условни присъди по делата “Кировлес” и “Ив Роше”. Първият случай е свързан с обвинения за присвояване на повече от 16 милиона рубли, вторият – с кражба на над 30 милиона рубли. Навални заяви, че не се признава за виновен и смята съдебното преследване за политически мотивирано.
От няколко години Навални е символ на протестното движение на Русия, след като набра популярност като антикорупционен блогър и ръководещ антиправителствени улични митинги. Екипът на Навални публикува в YouTube разследвания за богатството на руските политически елити, някои от които събират милиони гледания. Заради това той се превърна в обект на съдебни дела, полицейски набези и затворнически арести.
Навални никога не е заемал изборна длъжност. Той стана втори на гласуване за кмет на Москва през 2013 г., но му беше забранено да се изправи срещу Путин на президентските избори през 2018 г. Неговите съюзници също често са възпрепятствани да се кандидатират за избори. През 2019 г. на няколко съюзници на Навални беше забранено да се кандидатират за градския съвет на Москва, което предизвика масови митинги в столицата, продължили няколко седмици.
Наблюдатели казват, че Кремъл е изправен пред избор днес: или Навални да бъде оставен се разхожда свободно и Кремъл да поеме риска да изглежда слаб, или да бъде арестуван пред стотици хора и камери, предизвиквайки протест на опозицията.
Още по темата: Навални: първият трън в розовата градина