Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на ЕС: Германският закон за събиране на данни нарушава законодателството на общността

20 септември 2022, 14:46 часа • 1564 прочитания

Германски закон за съхранение на клиентски данни е в нарушение на законодателството на ЕС, постанови европейският съд. Законът изисква от телекомуникационните компании да съхраняват данни за клиентите. Постановлението накара министъра на правосъдието да обещае преразглеждане на закона.

Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас

Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа

Фирмите „Telekom Deutschland“ и „SpaceNet“ подадоха искове в германските съдилища срещу германския закон. Той задължава телекомуникационните компании да съхраняват данни за трафика и местоположението на клиентите в продължение на няколко седмици.

Делото стигна до Съда на Европейския съюз (СЕС) в Люксембург. Той се произнесе срещу германското законодателство.

"Правото на ЕС не допуска общо и безразборно запазване на данни за трафика и местоположението", се казва в изявление на съда, с което той потвърждава предишни свои решения по въпроса.

Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини

Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат

Федералният административен съд в Германия твърди, че съществува ограничена възможност от данните да се правят изводи за личния живот на хората. Според него също така са въведени и достатъчно предпазни мерки.

Съдът на ЕС обаче заяви, че германското законодателство - което изисква данните за трафика да се съхраняват 10 седмици, а за местоположението - 4 седмици - се отнася за "много широк набор" от информация.

То "може да позволи да се направят много точни заключения относно личния живот на лицата, чиито данни се съхраняват... и по-специално да се създаде профил на тези лица".

Обявената цел на закона е да се преследват тежки престъпления или да се предотвратяват специфични рискове за националната сигурност. Въпреки това съдът заяви, че такива мерки не са разрешени на "превантивна основа".

Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?

Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)

В случаите, когато държава от ЕС е изправена пред "сериозна заплаха за националната сигурност", която е "реална и съществуваща", на доставчиците на телекомуникационни услуги може да бъде наредено да запазят данните, уточни съда.

Такова разпореждане трябва да подлежи на преразглеждане и може да бъде в сила само за период, който се счита за необходим.

След обявяването на решението министърът на правосъдието Марко Бушман обяви, че това е "добър ден за гражданските права".

"Сега бързо и окончателно ще премахнем от закона задържането на данни без причина", написа министърът в Туитър.

Бушман е от либералната партия (FDP), която превърна защитата на данните в ключов елемент от своята политика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес