Мащабен хакерски скандал, обхванал Италия, заплашва да излезе извън границите ѝ и да въвлече Израел, Ватикана, Великобритания и Литва.
Още: Украйна атакува масирано с дронове Таганрог, където има руско военно летище (ВИДЕО)
Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)
Чрез полицейски подслушвания се стигна до нови твърдения, че чуждестранни сили са използвали частна разследваща фирма от Милано, за да проникнат в базите данни на държавната сигурност с цел получаване на секретна информация за финансовата дейност, частни банкови трансакции и полицейски разследвания.
Италианската разузнавателна фирма Equalize, за която се твърди, че е хакнала информация за хиляди хора, включително политици, бизнесмени, спортисти и музиканти, е обвинена, че е работила за израелското разузнаване и Ватикана, показват полицейски подслушвания, изтекли в италианските медии.
Още: Русия не позволи на представител на папата да се срещне с украински военнопленници
Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия
Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската
Задача за 1 млн. евро - какво правят израелски агенти в Милано?
Сред членовете на хакерската мрежа е Нунцио Самуеле Каламучи - човекът, когото прокурорите обвиняват, че е организирал схемата. Твърди се, че той и екипът му са се срещнали с двама израелски агенти в офиса на фирмата в Милано през февруари 2023 г., за да обсъдят задача на стойност 1 млн. евро, според изтеклите подслушвания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна отмъсти за убити от руснаците 59 души с ракета на погребение
Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)
Задачата е била кибероперация срещу руски цели, включително неидентифицирана „дясна ръка“ на диктатора Владимир Путин, и разкриване на финансова следа, водеща от банковите сметки на богати личности до руската наемническа групировка „Вагнер“. След това информацията е трябвало да бъде предадена на Ватикана, твърди се в записите. На дневен ред е въпросът "защо".
От изтеклите документи не става ясно защо израелското разузнаване и Ватиканът са били във връзка със спорната фирма от Милано и какви са били причините да искат информация за руски цели. От Ватикана не са коментирали. От посолството на Израел в Рим - също.
Още: Край на разследването за пране на пари срещу един от любимите олигарси на Путин
Още: Ако Зеленски иска пак да е президент на Украйна: Как ще реагира съпругата му? (ВИДЕО)
Още: Албания е пред грипна епидемия
Снимка: iStock
Според подслушванията израелците са предложили партньорство за обмен на информация. Готови са били да дадат „всички оригинални документи“ от т.нар. скандал „Катаргат“ в ЕС (хора, свързани с Европейския парламент, са приемали пари или подаръци в замяна на изпълнение на поръчки от Катар на ниво Европейски съюз). Израелците са предложили на италианската фирма информация за „незаконния трафик на ирански газ с италиански компании“, която би могла да помогне на един от предполагаемите клиенти на Equalizer - италианския енергиен гигант Eni.
Eni потвърди в изявление, че е наела Equalize за „разследваща задача в подкрепа на стратегията и защитата ѝ по различни наказателни и граждански дела“, но заяви, че не знае за никакви незаконни дейности.
Още: Близкият изток: Заплахите на Иран към Израел и намек за ядрено оръжие от САЩ (ВИДЕО)
Политиците в Италия са нащрек
Италианските политици са вдигнати на крак заради хакерската атака. Външният министър Антонио Таяни заяви миналата седмица, че „неприемливата“ кибератака, която е имала за цел „да изнудва, атакува или оказва натиск“ върху политици, и връзките на хакерите извън националните граници я правят „много по-сериозна“. Таяни нареди създаването на работна група за защита на неговото министерство и на италианските посолства в чужбина. Вероятно и други държави ще бъдат въвлечени в италианското разследване.
Заподозреният организатор Каламучи, който преди това се хвалеше, че е проникнал в Пентагона заедно с хакерите от Anonymous, често е споменавал десетки хакери, работещи за него в Колчестър, Англия. Според изтеклите документи фирмата от Милано е използвала и сървъри в САЩ и Литва, където е смятала, че са по-малко уязвими. Съобщения в италиански медии сочат, че прокурорите са разпоредили изземването на сървър в Литва и преценяват дали да отправят искане към разследващите във Великобритания.
Четирима заподозрени, които в момента са под домашен арест във връзка със случая, присъстваха на изслушване в Милано в четвъртък, но отказаха да отговорят на въпросите на съдията.
Още: Папата поиска войната да бъде забранена
Антония Аугимери и Паоло Симонети, адвокати на бившия полицейски следовател Кармине Гало, който е съдружник в Equalize, и на IT консултанта Каламучи, заявиха, че Гало възнамерява да се противопостави на обвиненията, но ще може да проведе „ползотворна“ дискусия със следователите едва когато се запознае с всички правни документи.
Каламучи е „готов да изясни позицията си“ веднага щом се очертае пълната картина на разследването, заявиха адвокатите. Някои от повдигнатите срещу него обвинения „са емпирично неосъществими“, допълват юристите, цитирани от Politico в материал от 1 ноември.