Случаите на морбили са нараснали с 300% в световен мащаб за първите три месеца на 2019 г., в сравнение със същия период през миналата година, съобщават от Световната здравна организация (СЗО), цитирайки предварителни данни.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
„Макар тези данни да са условни и непълни, те показват една тенденция. В много страни има огнища на болестта. В редица региони е регистриран значителен ръст на случаите“, съобщи здравната организация.
От СЗО отбелязват, че реалните случаи на зараза надминават в пъти докладваните, което означава, че ранните прогнози за 2019 г. вероятността са подценили сериозността на огнищата на морбили.
В България по последна информация има близо 100 случая на заразени с болеста, като само за две седмици те станаха повече отколкото са били през миналата година.
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Освен това се оказа, че близо една трета от тях всъщност се "броят" за ваксинирани, а не са.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
"За тези деца има медицински документ, че са ваксинирани, са били тествани в референтна лаборатория и само при 1 дете са излезли антитела, заяви ръководителят на Центъра по заразни и паразитни болести д-р Тодор Кантарджиев пред БНТ преди време.
Кантарджиев за пореден път предупреди семействата с малки деца да внимават и да не водят неваксинирани малчугани в държави, където има морбили – например Македония, Сърбия, Гърция.
Причината е, че генотипът изглежда като "вносен за България".
Още: Полк. Миленски: Тръмп удари шамар на Европа, трябва да вземем отбраната си в собствени ръце
Още: Мироопазващи сили в Украйна: Великобритания иска, но колко може?
Доминантно е циркулиращ в Италия, Германия и Гърция. При всички изпратени проби на случаи на морбили от 2019 г., се доказва идентичен морбилен генотип и вариант.
Напомняме, че в страните от Европа продължава епидемичното разпространение на морбили.
От началото на годината с най-много регистрирани случаи са Румъния – 381 сл., с три смъртни случая; Полша – 314 сл.; Република Северна Македония - 318 сл., с три смъртни случая, като през последната седмица са регистрирани 82.