Никой не е в безопасност, докато всички не са в безопасност. Това е мотото на Европейската комисия, с което се описва стратегията по отношение на бъдеща ваксина срещу коронавируса SARS-CoV-2 и болестта COVID-19.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Думите са на европейския здравен комисар Стела Кириакидис. А основната цел е ЕК да подкрепи усилията да има ефективна ваксина в срок от 12 – 18 месеца, дори по-рано.
Това, което ЕК мисли да прави на практика, е да осигури пари за разработчици на ваксини предварително, за да може да се подсигури процесът на килинични изпитания и производственият процес. Парите ще идват през специален инструмент – т.нар. Спешен фонд за реакция срещу COVID-19 на ЕС, който има бюджет от 2,7 млрд. евро от бюджета на ЕС и за който всяка страна-членка и други донори може да дарява. А споразуменията за предварително капариране ще се договарят с производителите от ЕК, от името на всяка страна-членка.
Като критерии за сключване на споразумение, Брюксел посочва адекватността на научния подход при правенето на ваксина от съответния производител, бързината на доставка, цената, риска, глобалната солидарност и т.н.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Винаги има риск проект за ваксина да се провали – затова стратегията цели да даде застраховка", се казва в официалното съобщение на ЕК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Другата основна мярка е да се адаптира регулаторната рамка в ЕС, за да има гъвкавост при оторизацията на ваксина.
Подробности от стратегията на английски език научете ТУК!