Бившият германски канцлер Ангела Меркел е блокирала бързото присъединяване на Украйна към НАТО по време на мандата си, тъй като се е страхувала от военен отговор от страна на руския диктатор Владимир Путин. Това става ясно от мемоарите ѝ, откъси от които публикува германското издание Die Zeit.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
„Разбирах желанието на страните от Централна и Източна Европа да станат членове на НАТО възможно най-скоро“, пише тя за решаващата среща на върха на Алианса в Букурещ през 2008 г., когато е бил обсъден план за получаване на статут на кандидати за членство на Украйна и Грузия.
Още: За момента Зеленски не вижда връщане на окупирани украински земи със сила (ОБЗОР - ВИДЕО)
Какви рискове е видяла Меркел?
Според Меркел „приемането на нов член трябва да донесе повече сигурност не само на него, но и на НАТО“. Тя е видяла рискове, свързани с присъствието на Руския черноморски флот на украинския полуостров Крим, окупиран от руснаците през 2014 г. Бившият канцлер обяснява, че такова единство с руските военни структури не е имало при нито един от кандидатите за членство в Алианса.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
„Смятах за илюзия предположението, че статутът на кандидат за членство ще защити Украйна и Грузия от агресията на Путин и че този статут ще има такъв възпиращ ефект, че Путин ще приеме пасивно развитието на събитията. Може ли тогава някой да си представи, че в случай на извънредна ситуация държавите от НАТО ще реагират с военна сила - с техника и войски - и ще се намесят? Може ли да си представим, че като канцлер, ще поискам от германския Бундестаг такъв мандат за нашия Бундесвер и ще получа подкрепата на мнозинството?“, пише тя в книгата си.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Снимка: Getty Images
В резултат на това, отбелязва Меркел, е бил постигнат компромис, според който нито една от въпросните държави не получава защита от НАТО.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
„Фактът, че Грузия и Украйна не получиха ангажимент за статут на кандидатки, беше „не“ на надеждите, които се възлагаха на тях. Фактът, че НАТО им предложи и общо обещание за членство, беше „да“ на членството в НАТО за двете страни и обявяване на война за Путин“, заключава бившият канцлер, цитирана от Die Zeit и УНИАН.
Още: Меркел е знаела, че Путин ще изнудва Европа с газ, но не е сторила нищо?
Кой в момента не желае Украйна в НАТО?
На срещата на върха на Алианса във Вашингтон през лятото на 2024 г. съюзниците обещаха на Украйна бъдещо членство и заявиха, че пътят ѝ към отбранителния съюз е "необратим". Говори се за "мост" към членството на Киев, но не и за присъединяване по време на войната - точка номер едно от "Плана за победа" на Володимир Зеленски.
Твърди се, че няколко страни са против присъединяването на Украйна в НАТО, докато диктаторът Путин води агресивна война срещу нея, в това число САЩ и Германия. Германският канцлер Олаф Шолц наскоро каза, че "сега" не е правилният момент.
Още: Ако руснаците нямаха ядрено оръжие, НАТО щеше да ги изритва от Украйна: Адмирал Роб Бауер (ВИДЕО)