Нови стотици турски граждани официално поискаха убежище в Германия.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Само през изминалия август общият им брой от началото на годината досега вече е 4 432 души, съобщават от министерството на вътрешните работи в Берлин, цитирани от БГНЕС.
Също през август 16 320 мигранти са подали документи за убежище, като най-много са тези от Сирия, Ирак и Афганистан. Сирийците, поискали легален престой в страната, са 3 893 души, 2 094 са иракчаните и 1 062 са афганистанците.
Докато през юли броят на заявленията за убежище от турски граждани бе 620, то през август той достигна 962. От януари до момента общо 123 878 чужденци са направили постъпки за получаване на убежище в Германия, от тях 31 383 са сирийци. В началото на февруари т.г. Берлин отказа да удовлетвори искането на около 40 висши военни, служещи в базите на НАТО, и семействата им.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
През 2016 г. само 8% от молбите на турски граждани са били удовлетворени, през 2015 г. 1 700 души са подали документи, но напливът им през миналата година е скочил до 5 700. В средата на февруари обаче Холандия отказа да върне на Анкара турските офицери, които поискаха убежище и им предостави временен престой от 18 месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Висшите военни от НАТО категорично не пожелаха да се завърнат в страната си, въпреки официалните правителствени искове на Турция до европейските страни това стане най-късно до края на март т.г. Аргументът им бе, че няма никакви гаранции за справедлив съдебен процес в Турция.
Actualno.com припомня, че след неуспешния опит за преврат в Турция от юли 2016 г. напрежението в южната ни съседка не стихва. Анкара обвинява за организатор на пуча ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, а междувременно настъпиха масови чистки в обществените структури - полиция, армия, образователна система, медиите и др.
На фона на това отношенията между Анкара, Брюксел и Берлин са драматично обтегнати.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС