НАТО смята да запази неутралитет по въпроса за гръцко-турските отношения, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг в интервю за „Катимерини”, предава БГНЕС.
Още: Нещо изумително става в Швеция
Още: Украйна и САЩ: колко опасна е нерешителността на България
„И Гърция, и Турция са ценни съюзници, и двете държави допринасят за нашата обща сигурност”, казва той.
Според Столтенберг, съществуват известни разногласия, но положителното е, че има двустранни контакти, при които тези разногласия да бъдат разрешени. НАТО не е част от процеса на решаването им, подчерта генералният секретар, с което даде да се разбере, че Алиансът ще остане в ролята на неутрален наблюдател.
БГНЕС припомня, че в края на ноември Турция и Либия подписаха меморандум за взаимно разбирателство относно морските зони, който доведе до дипломатическо напрежение. Турция публикува карта на морските зони „като отчита турско-либийските меморандуми”, според която голяма част от гръцката изключителна икономическа зона „отива” към Турция.
Още: Повече ядрена енергия: това ли е решението за климата
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 06.03.25 - САЩ усилват натиска върху Украйна за мир, Путин празнува
Атина разкритикува споразумението, като заяви, че Турция е засегнала суверенните права на Гърция и се опитва да промени картата на изключителната икономическа зона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двама българи са загинали в катастрофа в Испания
Още: Група мъже хвърляха камъни по жп гарата в Лариса (СНИМКА)
Министърът на външните работи Никос Дендиас покани на 28 ноември посланика на Турция в Атина за обяснение. На 29 ноември беше извикан посланикът на Либия, на когото е предложено или да предостави текста на меморандума, или ще бъде обявен за нежелан (persona non grata) и ще бъде принуден да напусне Гърция.
Говорителят на Министерството на външните работи на Турция Хами Аксой заяви, че меморандумът е базиран на принципите на международното право, а островите не могат да създават зона на морска юрисдикция извън пределите на териториалните води.
Президентът Ердоган и премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис ще проведат в сряда двустранна среща в кулоарите на срещата на НАТО в Лондон, по време на която ще обсъдят проблемните въпроси.
Още: Британският кралски флот осъществи наблюдение на руски кораб в Северно море (ВИДЕО)
Още: Зеленски утвърди по-високи пенсии в Украйна (ВИДЕО)