Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че е важно Швеция и Финландия да се присъединят към НАТО възможно най-скоро, но ратифицирането им по едно и също време не е "основният въпрос", предава АФП.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Парламентите на всички 30 членове на военния съюз трябва официално да ратифицират Финландия и Швеция, преди те да бъдат приети. Турция и Унгария са единствените две членки на НАТО, които не са направили това.
ОЩЕ: Ердоган: Може да приемем Финландия в НАТО без Швеция
Коментарите на Столтенберг идват, след като Турция заяви, че може да даде зелена светлина на кандидатурата на Финландия за членство, без да приеме Швеция в алианса.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
"Така че основният въпрос не е дали Финландия и Швеция ще бъдат ратифицирани заедно. Основният въпрос е и двете да бъдат ратифицирани като пълноправни членки възможно най-скоро", заяви Столтенберг преди срещата на съюзниците от НАТО. "Убеден съм, че и двете ще станат пълноправни членки и работим усилено, за да бъдат ратифицирани и двете възможно най-скоро", добави генералният секретар на НАТО.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Финландия и Швеция изоставиха десетилетията на военно необвързване и подадоха молба за присъединяване към НАТО през май миналата година в отговор на руската инвазия в Украйна. Но досега Турция отказва да ратифицира кандидатурите за членство на двете страни, най-вече заради отказа на Швеция да екстрадира десетки заподозрени, които Анкара свързва със забранени кюрдски бойци и неуспешния опит за преврат през 2016 г.
Анкара реагира с ярост на решението на шведската полиция да разреши протест, по време на който крайно десен екстремист изгори копие на Корана пред турското посолство в Стокхолм миналия месец.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган направи ясно разграничение между позициите, заети от Швеция и Финландия през последните няколко месеца, и заяви, че "можем да дадем различен отговор" на Хелзинки.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Финландия настоява, че остава нейното "силно желание" да се присъедини към НАТО заедно с Швеция. Но мнозинството от финландците заявиха в анкета този месец, че искат да се присъединят към НАТО, дори ако членството на Швеция бъде отложено.