Европейската комисия изготвя докладите за върховенството на закона както за страните членки, така и за четирите страни кандидатки за членство в ЕС - Сърбия, Черна гора, Албания и Северна Македония. Тези документи ще бъдат публикувани в един и същи ден - 3 юли, информира БГНЕС.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: ЕС прекратява процедурата срещу Полша за върховенството на закона
Хронични трудности за ЕС
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен беше първата, която обяви, че ЕК ще публикува докладите за върховенството на закона и за кандидатите. В речта си "За състоянието на Съюза" на 13 септември 2023 г. Фон дер Лайен обясни, че това ще бъде направено, за да могат страните да напредват по-бързо към членство в Съюза.
Всъщност подобна стъпка означава, че Европейската комисия ще оценява състоянието на върховенството на закона с критериите за страните, които вече са част от ЕС. Ето защо подробните описания и препоръки, посочени в тези документи, ще позволят ясно сравнение на ситуацията. По този начин ще се даде още по-точна представа за "хроничните" трудности, пред които са изправени страните-кандидати.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Ще се анализират 4 области
В предстоящия доклад за върховенството на закона ще се анализира напредъка в четири области: съдебна система, борба с корупцията, свобода на медиите и плурализъм и по-широки институционални въпроси, свързани с правото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Очаква се в предстоящия доклад ЕК да потвърди позицията си, че борбата с корупцията остава ключова за запазването на върховенството на закона и доверието на гражданите в публичните институции, както и че цялостният подход към борбата с корупцията трябва да включва комбинация от превантивни и наказателни мерки.
Още: Европарламентът ще съди Еврокомисията заради 10,2 млрд. евро за Унгария