Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спряха дискусионния закон за вътрешния пазар във Великобритания

10 ноември 2020, 08:40 часа • 2412 прочитания

Камарата на лордовете нанесе политически шамар на британския премиер, консерватора Борис Джонсън, като оттегли от противоречивия закон за вътрешния пазар клаузите, предназначени да нарушат едностранно споразумението с Европейски съюз (ЕС) за границата с Ирландия, съобщава „Дойче Веле“, цитирана от БГНЕС.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Джонсън може да въведе отново тези разпоредби, когато текстът се върне в Камарата на общините, предполагаемо в началото на декември, въпреки че ще се сблъска с възможен дипломатически конфликт както с Брюксел, така и с избрания президент на САЩ Джо Байдън.

С 433 гласа срещу 165, премахването на клаузите беше лесно наложено в камара, в която консервативното правителство няма мнозинство.

ЕС инициира съдебен процес срещу закона за вътрешния пазар, който в неговите очи застрашава мирния договор от Разпети петък от 1998 г. Това споразумение изисква да няма граница между Република Ирландия и британския регион Северна Ирландия.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

С версията си на закона за вътрешния пазар Джонсън иска да запази възможността да наруши механизма, договорен с Брюксел, който предвижда митнически контрол след Brexit да се извършва, когато стоките преминават между Северна Ирландия и остров Великобритания , но не и между двете Ирландии.

Новоизбраният президент на САЩ, който често говори за ирландските си корени, предупреди през септември, докато все още беше само кандидат, че Споразумението от Разпети петък, с което се сложи край на северноирландския конфликт, не може „да стане жертва на Brexit ".

Официалният говорител на Джонсън подчерта днес, че противоречивите разпоредби на закона за вътрешния пазар представляват "мрежа за безопасност" за Обединеното кралство, което предполага, че правителството се надява да утвърди абсолютното си мнозинство в Общото събрание, за да ги въведе отново в законодателството.

Победата на кандидата от Демократическата партия на изборите в САЩ кара Джонсън да загуби един от най-близките си съюзници - републиканеца Доналд Тръмп, който през последните години горещо подкрепя Brexit.

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Тръмп отпразнува като "голяма победа" резултата от референдума през 2016 г., в който британците решиха да напуснат ЕС, а екипът му увери, че Великобритания ще бъде "първа на опашката", за да подпише ново търговско споразумение с Вашингтон.

С Байдън обаче възможността за трансатлантически търговски договор се обуславя от поддържането на безмитни митнически отношения между двете Ирландии, един от основните проблеми между Лондон и Брюксел.

Ирландският външен министър Саймън Коуни заяви, че преговорите за Brexit могат да се обърнат с избора на демократа, когото той определи като „истински приятел на Ирландия“.

Няколко консервативни лордове се обявиха по време на днешния дебат срещу плановете на собствения си министър-председател, имайки предвид, че законът за вътрешния пазар, приет от Общото събрание, може да наруши международната законност.

Майкъл Хауърд, лидер на "торите" между 2003 и 2006 г., съжалява, че "наскоро спечеленият суверенитет" на Великобритания с излизането от ЕС служи на изпълнителната власт да "наруши думата му, да наруши международната законност и да отрече подписан договор само преди година. "

Архиепископът на Кентърбъри, Джъстин Уелби, един от представителите на англиканската църква в горната камара, от своя страна помоли правителството да не се опитва да възстанови клаузите, елиминирани от лордовете, а да изготви други, които гарантират "спазване на закон, мир и баланс на силите ".

Главният преговарящ на ЕС за Brexit Мишел Барние се завръща в Лондон, за да продължи тази седмица с диалога за бъдещите отношения между двете страни на Ламанша.

Въпреки факта, че и двата екипа поддържат интензивни контакти от края на октомври, за да се опитат да разнищят преговорите, блокадата продължава в двете най-проблемни области: бъдещият европейски достъп до британските риболовни води и схемата за държавна помощ за компаниите, които ще прилага Лондон след Brexit.

Преговарящите страни са притиснати от времето, тъй като на 31 декември Великобритания ще престане да бъде свързана със структурите на общността.

Ако споразумение не бъде подписано и ратифицирано дотогава, търговията с ЕС ще се управлява от общите правила на Световната търговска организация (СТО), с последващо налагане на квоти и тарифи.

Днес Барние подчерта в съобщение в Туитър, че всеки договор трябва да включва ефективни механизми, които да "гарантират спазването" на договореното, както и да зачитат "автономията на ЕС и суверенитета на Великобритания".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес