Словения ще изпрати 28 танка от съветската епоха на Украйна в рамките на сделка за размяна на въоръжение с Германия, съобщи Берлин, на фона на силен натиск върху най-голямата европейска икономика да достави бойни танкове на Киев.
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Украйна многократно е искала да получи бойни танкове "Леопард" от Германия, за да подпомогне контранастъплението си срещу Русия, но правителството на канцлера Олаф Шолц досега отказваше. Вместо това Берлин сключва сделки с трети страни, които прехвърлят тежки оръжия на Украйна - в замяна на доставки от Германия, предава БГНЕС.
В последното такова споразумение министърът на отбраната Кристин Ламбрехт обяви, че е подписала такова споразумение със словенския си колега, според което Любляна ще изпрати 28 танка М-55S на Украйна. В замяна на това Германия ще прехвърли на Словения 40 военни камиона, както и други доставки, се казва в нейно изявление. "Заедно добавяме към директните оръжейни доставки за Украйна, за да подкрепим смелата ѝ борба срещу руската агресия", заяви Ламбрехт.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Германия вече е сключила подобни сделки с Чешката република, Словакия и Гърция. Но украинският външен министър Дмитро Кулеба заклейми нежеланието на Германия да изпрати директно танкове, като заяви, че няма "нито един рационален аргумент защо тези оръжия не могат да бъдат доставени".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Берлин твърди, че няма да "действа сам" по отношение на доставките на оръжия, като Ламбрехт изтъква, че нито един друг съюзник не е прехвърлил на Украйна бойни танкове, произведени на Запад. Шолц беше принуден многократно да защитава германските оръжейни доставки за Украйна, като настоява, че те са значителни.