Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Словашкият конституционен съд спря част от спорните реформи на Фицо, но не и една от ключовите

29 февруари 2024, 18:03 часа • 1365 прочитания

Конституционният съд на Словакия спря някои от реформите в Наказателния кодекс, които правителството на Роберт Фицо прокара. Кабинетът предизвика с това свое решение възражения от страна на опозицията, масови протести и критики от страна на Европейския съюз.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

На практика, Фицо и министрите му искаха да се облекчат наказанията за корупция и икономически престъпления.

Още: Фицо като Орбан: Словакия си навлече гнева на ЕС заради спорна реформа

Измененията нарушават принципите на правовата държава

Съдът съобщи на 29 февруари, че е приел предложение, внесено от президента Зузана Чапутова и няколко опозиционни партии, за проверка на конституционността на измененията в Наказателния кодекс, предаде AFP.

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Изводът е, че изменението "може да застраши основните права и свободи на пострадалите лица, както и на някои преследвани лица", реши съдът. То може да наруши и принципа на правовата държава.

Реформата

Новият кабинет на Фицо използва ускорена процедура за реформата на Наказателния кодекс и разпусна Специалната прокуратура на Словакия, която се занимава с дела за корупция и тежки престъпления. Според евродепутатите тези промени застрашават интегритета на съдебните процеси и подкопават борбата на ЕС срещу измамите.

Съдът в Братислава все пак реши да не спира тази конкретна реформа, така че Специалната прокуратура ще престане да съществува на 20 март, предаде БГНЕС.

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва

Снимка: Getty Images

Европейският парламент вече призова словашкото правителство да преразгледа предложените промени в законодателството за лицата, подаващи сигнали за нередности, тъй като новите правила могат да бъдат използвани за лишаване от защита с обратна сила. Членовете на ЕП подчертаха, че всяка реформа на наказателното право трябва да гарантира продължаването на текущите наказателни дела и ефективността на новите.

Освен това ЕС настоя правителството на Фицо да разгледа и да предотврати злоупотребата с дългогодишния проблем с параграф 363 от Наказателно-процесуалния закон, който понастоящем позволява на главния прокурор да откаже да започне наказателно преследване.

Още: Протест в Словакия заради новата власт и план да се елиминира специализирана прокуратура

Днес, 29 февруари, Европейският парламент излезе с нова резолюция, в която отново разкритикува Братислава (преди решението на Конституционния съд на страната) относно върховенството на закона. Критики имаше от ЕП и срещу България: Европарламентът за България: Няма резултати срещу корупцията по високите етажи на властта.

Обвиненията на словашката опозиция

Опозицията обвини Фицо, че работи в полза на бизнесмени и олигарси, разследвани по подозрения в злоупотреби, които са тясно свързани с неговата партия SMER.

В резултат на решението на съда давността за някои престъпления, включително изнасилване, и наказанията за икономически престъпления засега ще останат непроменени.

Президентът Чапутова приветства решението като добра новина за демокрацията и върховенството на закона. "Това решение може да се разглежда като послание към чуждестранните партньори, че парите на европейските данъкоплатци остават надлежно защитени в Словакия", каза тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес