Словакия забранява пластмасите за еднократна употреба

27 ноември 2019, 21:40 часа • 3685 | прочитания

Словакия забранява пластмасовите изделия за еднократна употреба от 2021 г., присъединявайки се към борбата на Европейския съюз за намаляване на замърсяването на морето.

Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?

Новият закон ще направи незаконна продажбата на пластмасови чинийки, чаши, прибори за хранене, бъркалки, сламки и други изделия сред подобни артикули.

72 депутати гласуваха в подкрепа на законопроекта за управление на отпадъците, 30 - против и 32 се въздържаха, предава БГНЕС.

"Нашата цел е да мотивираме хората да изхвърлят отпадъците и производителите да произвеждат продукти, подлежащи на рециклиране", заяви министърът на околната среда Ласло Солимос пред репортери след гласуването.

Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)

Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души

Експертите по управление на отпадъците смятат, че законът ще предизвика бум в използването на биоразградими опаковки.

"Очакваме новият закон да доведе до по-голямо използване на по-устойчиви алтернативи от възобновяеми източници - дърво, хартия или биопластика в ежедневието", каза пред AFP Катарина Кретер, говорител на частната компания за рециклиране ENVI-PAK.

По-рано тази година Европейският съюз и Европейският парламент гласуваха за забрана до 2021 г. на пластмасови изделия за еднократна употреба като сламки, прибори за хранене и др.

Европейската комисия изчислява, че около 70% от пластмасовите отпадъци затлачват световните океани, убивайки редица видове костенурки, тюлени, китове и морски птици до риби и миди.

Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара

Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край

Учените предупреждават, че докато пластмасата бавно се разгражда, микрочастиците влизат в хранителните вериги и в крайна сметка се консумират от хората, като проучванията показват токсични следи в човешките отпадъци в Европа и Азия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес