Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След несъгласието на Унгария: Ще наложи ли Европейският съюз ембарго на руския петрол?

17 май 2022, 22:50 часа • 2883 прочитания

Преговорите за европейско петролно ембарго срещу Русия буксуват заради разногласията между Еврокомисията и Унгария относно финансовите компенсации, искани от Будапеща за евентуален отказ от руския петрол, съобщава Ройтерс.

Според агенцията един от вариантите, предлаган от унгарската страна - в ембаргото да не бъде включвани доставките по нефтопроводи, е твърдо неприемлив за Брюксел. Като алтернатива на този вариант унгарците искат компенсации, за да разширят петролопровода от Хърватия и да бъдат преустроени две рафинерии в Унгария и Словакия, които сега могат да работят само с руски нефт.

Единият спор е за исканата сума. Вчера унгарският външен министър Петер Сиярто обяви, че за да се освободи от руските енергоизточници, Унгария ще се нуждае от 18 милиарда евро. Днес обаче унгарските преговарящи говорят за 750 милиона евро. Вторият спор е за съвместимостта на унгарските искания с правилата за конкуренцията в ЕС.

Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.

От Брюксел отдавна гледат благосклонно на евентуално разширяване на тръбата от Хърватия, но смятат, че модернизирането на рафинериите с европейски фондове би било нечестно спрямо търговските конкуренти, отбелязва Ройтерс, цитирана от БГНЕС.

Още на 4 май Европейската комисия направи предложение за забрана на руския суров петрол с гратисен период от 6 месеца след въвеждане на правилото, а след края на 2022 е предвидено да се преустанови и вносът на рафинирани горива. Унгария обаче налага вето върху решението и именно това е най-голямата пречка за въвеждането на ограниченията срещу Кремъл. За да бъдат въведени, санкциите трябва да бъдат подкрепени от 27-те държави членки. Унгария и Словакия получиха разрешение за изключение от ембаргото до края на 2024 г., а Чехия – до юни 2024 г. Кирил Петков и Асен Василев заговориха, че и България ще получи изключение, а според „Лукойл Нефтохим“ са нужни 3-4 години за отказ от руския петрол. Подобна мащабна работа и инвестиции са оправдани само при условие, че имаме дългосрочно гарантирани и стабилни доставки на конкретните сортове петрол, обявиха от рафинерията пред Actualno.com.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес