Унгария ще блокира нови европейски санкции срещу Русия. Това заяви министърът на външните работи на страната Петер Сиярто. Решението идва само ден, след като стана ясно, че Будапеща е против отпускането на нов транш от 500 милиона евро помощ на Киев.
Той изброи три събития, които са в основата на решението на страната му. Те включват решението на Украйна да добави OTP Bank Nyrt - най-големият кредитор в Унгария, към списък със спонсори на (руския) тероризъм, който посочва компании, които продължават да правят бизнес в Русия.
Освен това Сиярто каза, че Киев ограничава образователните права на етническите унгарски граждани на страната. Той посочи материал от The Washington Post от серията "Петагонлийкс", който предполага, че президентът Володимир Зеленски в един момент е говорил за взривяване на тръбопровода "Дружба", доставящ петрол от Русия до Унгария през Украйна. Точно в същия материал обаче оценката в съответния документ е, че Зеленски се е гневял на Унгария и вероятно е отправял празни заплахи.
"Искам да изясня, че докато Украйна държи OTP в списъка си с международни военни спонсори, ние не можем да подкрепим решения, изискващи нови икономически и финансови жертви от страна на Европейския съюз и неговите държави-членки", каза Сиярто. "Същото важи и за санкциите", допълни той.
Орбан за Русия: Не мога да си представя някой да победи една ядрена сила
Унгария е широко възприемана като най-близкия партньор на Русия в ЕС. Унгарският премиер Виктор Орбан се забави с подкрепата си за санкциите на блока срещу Русия и отказа да се присъедини към други членове, които доставят оръжие на Украйна. Той също така призова ЕС да обмисли намаляване на финансирането за Киев, което според критиците е равносилно на натиск за капитулация пред агресията на Москва.
Същевременно Унгария е в спор с Брюксел, тъй като блокът спря всякакви плащания от фондовете на ЕС за възстановяване, докато правителството на Будапеща не приложи реформи за подобряване на съдебната независимост и справяне с корупцията.
На власт от 2010 г. Орбан често влиза в спор с ЕС и неговия изпълнителен орган, Европейската комисия, заради това, че Будапеща ограничава правата на мигрантите, както и затяга държавния контрол върху неправителствени организации, университети, медии и съдилища.
Още за случващото се в Украйна – четете тук