Британски градове няма как да бъдат обявени за Европейска столица на културата през 2023 г., макар че и в момента е възможно страни извън Съюза също да кандидатстват за титлата.
Още: Хърватия след приемането на еврото - растеж, потребление и инвестиции. Статистиката
Това съобщи Европейската комисия на правителството на Великобритания, пише изданието Politico.
„След Brexit участието на Великобритания в мероприятието Европейска столица на културата няма да е възможно“, пише в писмо от Мантин Райхертс, генерален директор на отдела по култура и образование на ЕК.
Истанбул, Рейкявик и норвежкият град Ставангер са били европейски столици на културата, макар и да са извън ЕС. Според Райхертс единствено страни членки на ЕС и кандидат-членки и членове на Европейската икономическа зона могат да кандидатстват, а Великобритания няма да се числи към нито една от тези групи след като напусне Съюза през 2019 г.
Още: Слага си толкова Dior, че се усеща от съседната стая: Тайните на Макрон в нова книга (СНИМКИ)
Още: До утре следобед Вучич обявява кой ще е новия сръбски премиер
Решението Великобритания да кандидатства за Европейска столица на културата е взето през 2014 г. През октомври 2017 г. градовете Дънди, Нотингам, Лийдс, Белфаст и Милтън Кейнс изразиха интерес да бъдат домакини през 2023 г., предаде Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Силяновска благодари на Радев за помощта при трагедията в Кочани
Още: Бивш белгийски премиер към Тръмп: Вие сте опасен невежа
Целта на мероприятието е да се подчертае богатството и разнообразието на културите в Европа, да се засили международното влияние на страните, получили титлата и да се засили туризма и културната дейност в тях.
В миналото два британски града са били Европейска столица на културата - Глазгоу през 1990 г. и Ливърпул през 2008 г.