Швейцария продължава да се противопоставя на износа на свои оръжия за Украйна. Това обяви президентът Ален Берсе, позовавайки се на неутралитета на страната си.
Швейцария забранява реекспорта на оръжие собствено производство за държави, които са във война, но въпросът за дългогодишната традиция на неутралитет бива преосмислян след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди малко повече от година.
"Дискусията за износа на оръжия, въоръжения (за Украйна - бел.ред.)... Докато имаме правна рамка в Швейцария, не е възможно да го направим", заяви Берсе пред репортери в рамките на срещите на ООН, посветени на правата на жените. "Ние трябва и искаме да запазим тази правна рамка и да работим по нея", каза той, цитиран от АФП.
Коментарите му дойдоха, след като в края на февруари Берлин поиска от германския производител на оръжие Rheinmetall да бъде разрешено да придобие стари швейцарски танкове Leopard, като гарантира, че те няма да бъдат прехвърлени на Украйна.
ОЩЕ: Заради условията си за Украйна: Швейцария губи Германия като купувач на оръжия
Швейцария, която не е член на Европейския съюз, следва примера на блока по отношение на санкциите срещу Москва, но досега не е проявявала гъвкавост по отношение на военния си неутралитет. Според Берсе, цитиран от БГНЕС, санкциите са "абсолютно съвместими" с неутралитета.
Въпреки натиска от страна на Киев и неговите съюзници, Берн досега отказваше да разреши на страните, които притежават оръжия, произведени в Швейцария, да ги реекспортират в Украйна. Страната отхвърли подобни искания на Германия, Испания и Дания.
В парламента има няколко инициативи за облекчаване на правилата за реекспорт, но до вземане на решение вероятно ще се стигне след месеци.