Активното настояване за зелена трансформация на икономиката може да подкопае ефективността на паричната политика на Швейцарската национална банка. Това посочи членът на борда на банката Андреа Мехлер, предава Bloomberg.
Още: Обичайно: Руска петролна рафинерия гори след атака с 30 дрона и 3 ракети (ВИДЕО)
Още: Франция обяви мерки за „извънредно природно бедствие“ в Майот
Въпреки, че Швейцарската национална банка (SNB) приема климатичното предизвикателство много сериозно, поради което изкупува зелени облигации, като част от управлението на резервите, властите трябва да се придържат към границите на мандата си, казва Мехлер във видео интервю за университета в град Сен Гален.
„Това може действително да провокира конфликт на интереси. Когато използваме парични инструменти за тази цел, те може и да са полезни за придвижване в тази посока, но също така са пагубни за ефективността на паричната политика“, казва тя.
С валутни резерви от над 900 млрд. франка (979 млрд. долара), SNB отдавна бива призовавана от климатични активисти да използва финансовата си тежест в борбата с глобалното затопляне.
Още: Антонио Коща: Страните от Западните Балкани и ЕС са част от едно и също семейство
Още: "Тефлоновият Марк": Рюте пристига у нас като генерален секретар на НАТО
Въпреки, че швейцарската централна банка реши да спре да инвестира в компании,чийто основен бизнес е добив на въглища, тя оперира доста по-предпазливо спрямо останалите централни банки в еврозоната. Европейската централна банка се ангажира да вземе предвид климатичните промени в своята парична политика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още шест деца бяха върнати от окупираните територии в Херсонска област
Андреа Мехлер посочи, че SNB може да стори редица неща, като да помогне на властите с експертиза за по-добро разбиране на рисковете за икономиката и стабилността на финансовата система.
"Не разполагаме с подходящия инструмент да промотираме зелената икономика. Правилните инструменти биха могли да са данъчното облагане, регулацията – това не е нещо, с което ние разполагаме“, казва Мехлер. „Всеки един от нас трябва да играе своята роля“, добавя тя.