Шведският модел срещу COVID-19 отново буди възхищение

13 септември 2020, 08:53 часа • 9089 | прочитания

Швеция отново е от добрата страна на махалото на успеха в борбата на държавно ниво срещу COVID-19.

Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?

Според шведските здравни власти през лятото се наблюдава много бърз спад в разпространението на болестта и сега Швеция има по-ниски нива на инфекция, отколкото в повечето страни в Европейския съюз. След като беше широко критикуван за избягване на тежки ограничения и ограничения, шведският модел отново предизвика възхищение, коментира изданието Еuronews, цитирано от БГНЕС.

Много други страни имаха различни подходи, първо карантина, след това други мерки за ограничаване. "Вероятно е по-трудно да наредите на хората да правят неща, отколкото да ги помолите да правят същите тези неща доброволно и мисля, че това може да бъде част от обяснението, но вероятно ще има различни обяснения във всяка държава", казва Йохан Карлсън, директор на шведската агенция за обществено здраве.

Според университета "Джон Хопкинс" в Швеция има малко над 85 700 положителни случая от избухването на пандемията и малко под 5850 души са починали. През последната седмица имаше около 150 случая на ден, и дори имаше дни без никаква смърт, цифри много по-ниски от тези, преживявани от държави, прибягнали до тежки социални ограничения като Обединеното кралство, Франция или Испания.

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Въпреки че Швеция има сравнително голям брой случаи по отношение на броя на населението си, тенденцията продължава, в сравнение с Испания и Франция, които преживяват резки скокове.

Швеция също е напред в една от най-значимите цифри за развитието на пандемията: степента на позитивност. С увеличаването на броя на тестовете е логично и нормално броят на случаите да се увеличава. Степента на положителност обаче измерва броя на положителните резултати по отношение на броя на извършените тестове, което дава по-точна представа за епидемичната ситуация.

Някои експерти смятат, че тази втора вълна в Западна Европа се движи от млади хора. И въпреки че първоначално това не води до хоспитализации и смъртни случаи с еднаква скорост, експертите се опасяват, че големият брой случаи сред младите хора се прехвърлят в по-уязвими слоеве от населението.

Темата продължава и в тези материали.

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес