Руският президент Владимир Путин сега е под натиск от страна на руските „националисти“, които настояват той да поеме инициативата във войната срещу Украйна. Лично Путин обаче все още не е коментирал поражението на руските войски в района на Харков, пише Ройтерс.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
В материала се посочва, че руският държавен глава има няколко варианта за бързо решение, но всички те са свързани с вътрешни и геополитически рискове.
Стабилизация, прегрупиране и атака
Руски и западни военни анализатори са съгласни, че от гледна точка на Москва руските сили трябва спешно да стабилизират фронтовата линия, да спрат украинското контранастъпление, да се прегрупират и, ако могат, да започнат на свой ред контраофанзива. Анализаторите обаче не са сигурни, че руската армия разполага с достатъчно ресурси за това. На Русия просто вече не й достигат сухопътни сили и военно оборудване, като се има предвид колко жертви в жива сила даде до момента и колко военна техника бе изоставена и унищожена от украинската армия. "Доброволческите батальони не са достатъчни, а кампанията за набиране на военни не дава това, което се очакваше. Мисля, че ще става все по-лошо, тъй като все по-малко руски мъже искат да воюват. Ако Москва иска още хора, ще трябва да обяви мобилизация", каза директорът на полската компания Rochan Consulting Конрад Музика.
ОЩЕ: Forbes: Руската армия е загубила в последните дни техника за близо 700 милиона долара
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Мобилизация
Според експерти мобилизационният резерв на Руската федерация наброява около 2 милиона души, но най-малкото се изисква време за тяхното обучение. От Кремъл обаче твърдят, че всеобща мобилизация не се обсъжда. Подобен ход от страна на Путин би се харесал на националистите, но не и на обикновените руски мъже особено в по-големите градове.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Мобилизацията в Русия е свързана с политически рискове за Путин. Най-малкото защото в този случай Москва ще трябва да признае, че войната с Украйна върви зле. Според Андрей Кортунов, ръководител на мозъчен тръст, близък до руското външно министерство, в големите градове на Русия мнозинството от хората не искат да воюват и мобилизацията няма да бъде популярна.
Тежката зима
Путин се надява рязкото покачване на цените на енергоносителите и възможният им недостиг тази зима да убедят Европа да договори примирие и то при условията на Русия. Но някои европейски дипломати смятат, че успехът на Украйна при контраофанзивата е преобърнал нагласите на тези от европейците, които се надяваха да накарат Киев да направи отстъпки.
Ракетни атаки срещу критичната инфраструктура
Изданието отбелязва, че руската атака срещу ТЕЦ-5 в Харков, една от най-големите топлоелектроцентрали н Украйна, която остави много украинци без ток и газ за няколко часа, е предизвикала възхищение сред руските националисти. Те вече настояват Москва да използва крилати ракети, за да извади от строя цялата инфраструктура на Украйна. Но подобни действия ще предизвикат непредвидима реакция сред международната общност.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
ОЩЕ: По руска държавна телевизия: Абсолютно невъзможно е да се победи Украйна (ВИДЕО)
Преустановяване на зърнената сделка
Наскоро Путин се оплака, че сделката, постигната с посредничеството на ООН и Турция, която позволява на Украйна да изнася зърно и други хранителни продукти през Черно море, е несправедлива към по-бедните страни и Русия.
Путин се очаква да проведе разговори с турския президент Реджеп Ердоган тази седмица, за да обсъдят преразглеждането на споразумението, което осигурява на Украйна така необходимите бюджетни приходи. Той може да прекрати пакта или да откаже да го поднови, когато споразумението изтече през ноември. Западът и по-бедните страни в Африка и Близкия изток ще го обвинят за глобалния недостиг на храни докато Путин на свой ред ще обвини Украйна.
Мирно споразумение с Украйна
Руската пропаганда може да се опита да представи пред населението на Руската федерация завземането на част от Запорожка и Херсонска област като победа, тъй като това отваря сухопътен коридор за Москва до завзетия през 2014 г. полуостров Крим.
Но дали това ще се получи след като президентът на Украйна Володимир Зеленски и Въоръжените сили на Украйна вече обявиха, че ще освободят цялата територия на страната до границите й от 1991 г. - т.е. включително и Крим.
Ядрени оръжия
Подобен вариант освен масовите жертви ще постави началото и на опасна "спирала на ескалация" като ще въвлече формално западните страни в пряка война с Русия. Според ядрената доктрина на Русия използването на ядрени оръжия е позволено, ако срещу нея биват използвани ядрени или други оръжия за масово унищожение, както и ако руската държава е изправена пред реална заплаха от конвенционални оръжия.
Бившият британски посланик в Русия Антъни Брентън коментира, че не изключва Путин да използва ядрени оръжия, ако нещата във войната тръгнат съвсем на зле за него и той се почувсва притиснат до стената.
Пенсионираният американски генерал Бен Ходжис обаче, бивш командир на силите на американската армия в Европа, смята, че това е малко вероятно. Според него ядрените оръжия не биха дали реално предимство на бойното поле, тъй като за САЩ тогава ще стане невъзможно да остане настрана и да не се намеси, а по думите му Путин и най-близките му съветници едва ли са готови на подобен самоубийствен акт.
ОЩЕ: ВИДЕО: Загубата на Изюм е най-тежкото поражение на Русия след оттеглянето от Киев