Представители на Европейския съюз са се обърнали към Министерството на здравеопазването в Русия с предложение да се обсъдят възможностите за взаимното признаване на ковид сертификатите, които включват и информация за ваксините. Това съобщи посланикът на Европейския съюз в Русия Маркус Едерер, информира ТАСС.
"Необходимо е да се намери решението за нашите ковид сертификати. Знаете, че в ЕС има цифров сертификат, който позволява на гражданите да пътуват свободно в Съюза, а така също и закон, който предвижда възможност тези сертификати да се обявят за еквивалентни на други подобни сертификати. В този смисъл се обърнахме към Министерството на здравеопазването на Русия и предложихме да се обсъди заинтересована ли е Русия към подобен процес."
Междувременно Париж смята, че страните-членки на ЕС не трябва да признават ваксините срещу COVID-19, създадени в Китай и Русия. Държавният секретар на МВнР на Франция Клеман Бон заяви пред France 2, че списъкът на препаратите трябва да бъде ограничен с тези препарати, в чието действия властите на републиката са сигурни.
От МВнР на Унгария определиха като грешка одобрението на ваксини от идеологическа и геополитическа гледна точка. Външният министър на страната заяви в интервю за руското издание "Известия": "Смятам, че голямата грешка на Европейската комисия от самото начало беше в това, че тя гледаше на ваксините от идеологическа и геополитическа гледна точка. Ако във времето преди пандемията лекарят ми изписваше рецепта и отивах в аптеката за лекарство не съм питал къде е произведено. Това е нов феномен - да се пита кой е създал ваксината."
Министърът подчерта, че унгарските експерти са се уверили в безопасността и ефективността на руската ваксина "Спутник V".
Той припомни, че Световната здравна организация е одобрила китайския препарат Sinopharm, но някои европейски страни не са били ентусиазирани от това. Според министъра това е проява на лицемерие.
През ноември 2020 година Унгария стана първата страна в ЕС, която се сдоби с руската ваксина "Спутник V" за провеждането на изследвания. През февруари 2021 година руският препарат беше окончателно одобрен и започна прилагането му сред унгарското население. Заедно с него в Унгария се прилагат и препаратите на американската компания Pfizer-BioNTech, американските Moderna и Johnson&Johnson, а така също и AstraZeneca.