Шотландия ще бъде независима след 5 години. Това каза шотландският премиер Никола Стърджън по време на интервю в американско токшоу, като всъщност обяви намерението си да проведе нов референдум за независимост на Шотландия в следващите 5 години, пише Агенция "Фокус", позовавайки се на шотландския всекидневник The Scotsman.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Стърджън е сигурна, че мнозинството в Шотландия иска независима държава, особено след Brexit. "Ние сме в тази позиция, защото не сме независими", каза тя.
"Този демократичен дефицит, при който Шотландия е част от Великобритания, несъмнено кара много хора да погледнат отново на въпроса за Шотландия като независима държава. Мисля, че ще има нов референдум за независимост. И когато това се случи, мисля, че Шотландия този път ще гласува за да стане независима. Това ще бъде начин да защитим нашето място в Европа и да се уверим, че решенията, които оказват влияние върху посоката на нашата страна, се вземат в Шотландия, а не в Лондон", уточни Стърджън.
"Времето за това все още предстои да бъде определено - очевидно има много загриженост за процеса на Brexit. Като първи министър казах, че ще изложа мнението си за момента на провеждането на друг референдум за независимост през следващите няколко седмици, след като видим как ще протече напускането на ЕС", уточни Стърджън.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Припомняме, че преди почти 5 години Шотландия проведе референдум за излизане от Великобритания и отговорът тогава беше "не".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Междувременно лейбъристите отправиха призив в парламента да се гласува за Митнически съюз с ЕС, след като ЕС няма намерение да промени позицията си за предпазния механизъм за ирландската граница. Механизмът предвижда запазване на сегашния режим дори при липса на търговско споразумение между Лондон и Брюксел, но проблемът е, че не е ясно дефинирано за колко точно време, като "брекзитърите" се опасяват, че това може да е неопределен срок.
"Лейбъристката партия има някои притеснения относно предпазния механизъм, но ние напълно приемаме, че е неизбежно да има предпазен механизъм. На този етап от динамиката на процеса прозорецът по член 50 вече почти се затваря, така че се нуждаем от предпазен механизъм", казва най-голямата британска опозиционна партия, цитирана от The Independent.